wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-05-13 Domy w kratkę

Jak powstają domy w kratkę można było podpatrzeć w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Domy od zewnątrz bielone z charakterystyczną brązowo-czarną kratką na ścianach wciąż jeszcze spotkamy na wsiach w rejonie pomorskim, określanym Krainą w kratkę.

 

Fot. Archiwum własne

Skansen w Klukach

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Określenie Kraina w Kratkę (od kratki na ścianach) pojawiło się po raz pierwszy w 1996 r. podczas wystawy fotograficznej ukazującej krajobraz ziemi słupskiej. Nazwa w odniesieniu do specyfiki regionu okazała się niezwykle trafna, nic dziwnego że szybko się upowszechniła.

 

Fot. Archiwum własne

Skansen w Klukach

 


 

 

 

 

 

 

 

Kraina w Kratkę ma długość ok. 80 km, położona jest w pasie nadmorskim od Łeby w kierunku Darłowa, ale domy w kratkę można jeszcze spotkać w Zachodniopomorskim. 

 

Zagrody słowińskie można też podziwiać w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Tylko jedna chałupa, pochodząca z 1841 r.  została przeniesiona ze wsi Żoruchowo, pozostałe są stąd – z Kluk.


Jak budowano takie domy?

 

Otóż najpierw układano prostokąt z dużych kamieni polnych. Największe głazy były ustawiane w narożach budynków. Na tym prostokącie ustawiano podwalinę – drewnianą prostokątną ramę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konstrukcję budynków wznoszono z potężnych bali, które łączyły krótkie belki poziome zwane ryglami. Dla usztywnienia konstrukcji przy brzegach ścian wstawiano skośne deski (zastrzały).

 

W ten sposób  powstawała drewniana kratownica ścian. Drewnianą konstrukcję wypełniano strychulcem  - najpierw wstawiano drewniane żerdki, potem każdą owijano powrózłem ze słomy lub siana. Potem takie ściany oblepiano gliną wymieszaną sieczką. 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Powierzchnię wyrównywano glinianą zaprawą i bielono wapnem, zaś drewniane belki konstrukcyjne zabezpieczano smarami. W ten sposób powstawała charakterystyczna kratownica, która wyróżniała pomorską wieś spośród innych regionów Polski.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

W takiej technologii budowano nie tylko domy mieszkalne, ale też zabudowania gospodarcze, kuźnie, szkoły, kościoły i dwory.

 

 

 

Zobacz też:

Budownictwo Podlasia http://wiano.eu/article/1383

Rynek galicyjski http://wiano.eu/article/1353

Chata żuławska http://wiano.eu/article/803

Chata warmińska http://wiano.eu/article/765

Chata kurpiowska http://wiano.eu/article/741

Dachy wsi opolskiej http://wiano.eu/article/556


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263