wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-07-09 Święto miodu

Na jeden dzień Muzeum Etnograficzne w Ochli zamieni się w krainę tańca i śpiewu, miodem i winem płynącą. W niedzielę 16 lipca zaprezentują się tutaj bowiem winiarze i pszczelarze. Zagrają kapele ludowe. Będzie można posmakować wina i miodu. Przyjrzeć się pozyskiwaniu lubuskich trunków i wyrobów pszczelich.

 

Fot. Archiwum muzeum

Stoiska z miodem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Występ kapeli ludowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizowane będą konkursy z wiedzy o tradycyjnym pszczelarstwie i winiarstwie. Goście będą mogli poznać nie tylko tradycje związane z pozyskiwaniem miodu i  wina, ale i wykorzystaniem go w lecznictwie ludowym, kosmetyce, i w kuchni przy przygotowywaniu potraw czy nalewek.

 

Zainteresowani szerszą wiedzą z zakresu pszczelarstwa czy winiarstwa mogą uczestniczyć w wykładach poruszających tę tematykę.

 

Już w starożytności obfitość miodu i mleka była wyrazem największego błogosławieństwa ziemi. Stąd powiedzenie o ziemi miodem i mlekiem płynącej. Dla greckich i rzymskich poetów miód i mleko oznaczały bogactwo i ponętę kraju.

 

W Polsce średniowiecznej miód traktowany był też jak środek płatniczy – ziemianie płacili za swoje winy właśnie miodem.

 

W opisach XVI wiecznych podawano, że miód był w pospolitym użyciu, szczególnie na Rusi i Podolu, gdzie była duża obfitość pszczół, a miód zbierany z wonnych traw i kwiatów był wyborny.

 

Pisano też, że np. w Warszawie do miodu dodawano sok z wiśni lub malin. Taki napitek nazywano maliniakiem i trójniakiem.

 

Region lubuski jest taką krainą miodem płynącą. Pszczelarstwo tutejsze ma długoletnią tradycje. Miód wielokwiatowy łąkowy z Doliny Noteci ma bogaty i niepowtarzalny smak oraz aromat.

 

Na tę wyjątkowość składa się nektar z kwiatów dziko rosnących w Dolinie Noteci. Obszar ten ze względu na brak przemysłu gwarantuje czystość i bardzo dobrą jakość pozyskiwanego przez pszczoły nektaru, przerabianego potem na miód.

 

Fot. Archiwum muzeum

Plastry miodu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warto jest także odwiedzić Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku. Zgromadzono tu eksponaty ilustrujące pszczelarstwo. Zobaczyć tu można barcie i ule różnego kształtu oraz przyrządy związane z pracą przy pszczołach. Wystawa prezentuje drogę ewolucji pszczelarstwa na Ziemi Lubuskiej.

 

Podczas imprezy będzie można kupić miody z Doliny Noteci, a także popróbować potraw regionalnych. Na scenie zaprezentują się kapele regionalne: Lemko Tower ze Strzelec Krajeńskich, Kryniczeńkaz Białkowa i Kapela Zielonogórska oraz Serbołużyczanie prezentujący poezję z zespołem Sprjewjan.

 

 

Zobacz też:

Miodobranie http://wiano.eu/article/1755
Miodobranie http://wiano.eu/article/562
Miodobranie http://wiano.eu/article/1107
Jaki miód wybrać http://wiano.eu/article/563
Miodobranie w Ochli http://wiano.eu/article/1126

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl