Pobierz MP3
- Starej babie młodego się zachciało
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-07-09 Święto miodu
Na jeden dzień Muzeum Etnograficzne w Ochli zamieni się w krainę tańca i śpiewu, miodem i winem płynącą. W niedzielę 16 lipca zaprezentują się tutaj bowiem winiarze i pszczelarze. Zagrają kapele ludowe. Będzie można posmakować wina i miodu. Przyjrzeć się pozyskiwaniu lubuskich trunków i wyrobów pszczelich.
Fot. Archiwum muzeum
Stoiska z miodem
Występ kapeli ludowej
Organizowane będą konkursy z wiedzy o tradycyjnym pszczelarstwie i winiarstwie. Goście będą mogli poznać nie tylko tradycje związane z pozyskiwaniem miodu i wina, ale i wykorzystaniem go w lecznictwie ludowym, kosmetyce, i w kuchni przy przygotowywaniu potraw czy nalewek.
Zainteresowani szerszą wiedzą z zakresu pszczelarstwa czy winiarstwa mogą uczestniczyć w wykładach poruszających tę tematykę.
Już w starożytności obfitość miodu i mleka była wyrazem największego błogosławieństwa ziemi. Stąd powiedzenie o ziemi miodem i mlekiem płynącej. Dla greckich i rzymskich poetów miód i mleko oznaczały bogactwo i ponętę kraju.
W Polsce średniowiecznej miód traktowany był też jak środek płatniczy – ziemianie płacili za swoje winy właśnie miodem.
W opisach XVI wiecznych podawano, że miód był w pospolitym użyciu, szczególnie na Rusi i Podolu, gdzie była duża obfitość pszczół, a miód zbierany z wonnych traw i kwiatów był wyborny.
Pisano też, że np. w Warszawie do miodu dodawano sok z wiśni lub malin. Taki napitek nazywano maliniakiem i trójniakiem.
Region lubuski jest taką krainą miodem płynącą. Pszczelarstwo tutejsze ma długoletnią tradycje. Miód wielokwiatowy łąkowy z Doliny Noteci ma bogaty i niepowtarzalny smak oraz aromat.
Na tę wyjątkowość składa się nektar z kwiatów dziko rosnących w Dolinie Noteci. Obszar ten ze względu na brak przemysłu gwarantuje czystość i bardzo dobrą jakość pozyskiwanego przez pszczoły nektaru, przerabianego potem na miód.
Fot. Archiwum muzeum
Plastry miodu
Warto jest także odwiedzić Muzeum Puszczy Drawskiej i Noteckiej w Drezdenku. Zgromadzono tu eksponaty ilustrujące pszczelarstwo. Zobaczyć tu można barcie i ule różnego kształtu oraz przyrządy związane z pracą przy pszczołach. Wystawa prezentuje drogę ewolucji pszczelarstwa na Ziemi Lubuskiej.
Podczas imprezy będzie można kupić miody z Doliny Noteci, a także popróbować potraw regionalnych. Na scenie zaprezentują się kapele regionalne: Lemko Tower ze Strzelec Krajeńskich, Kryniczeńkaz Białkowa i Kapela Zielonogórska oraz Serbołużyczanie prezentujący poezję z zespołem Sprjewjan.
Zobacz też:
Miodobranie http://wiano.eu/article/1755
Miodobranie http://wiano.eu/article/562
Miodobranie http://wiano.eu/article/1107
Jaki miód wybrać http://wiano.eu/article/563
Miodobranie w Ochli http://wiano.eu/article/1126
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )