wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-07-02 Miodobranie 2013

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przypomni dawne tradycje związane z hodowlą pszczół. Pokaże też mnogość zastosowań produktów pszczelich. „Miodobranie w skansenie” jest niezaprzeczalnie najsłodszą imprezą, organizowaną przez skansen.

 

Miody i produkty pszczele będą 7 lipca obecne wszędzie na terenie ekspozycji. 

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Pobieranie miodu z plastra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miód towarzyszył człowiekowi od zawsze. Ceniony był nie tylko z powodu swoich walorów smakowych, ale również niezwykłych właściwości leczniczych.

 

Stosowano go na różne bóle, przy przeziębieniach, a także skaleczeniach i otarciach. Nowonarodzonym dzieciom smarowano nim usta, by w ten sposób zapewnić im słodkie życie. Dziś jego rola wyraźnie osłabła.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Wirowanie miodu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Atrakcją będą pokazy prac pszczelarskich odbywające się na terenie dwóch zagród chłopskich.

 

Zwiedzający przyjrzą się z bliska jak wyglądało podkurzanie pszczół, podbierania i wirowanie miodu, odsklepianie wosku, czy zakładanie węzy. Podczas prezentacji pszczelarze użyją autentycznych narzędzi. Turyści posmakują też różnych rodzajów miodów wprost z plastra, by wybrać te najsmaczniejsze.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Plaster miodu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Na stoiskach wystawców podczas Kiermaszu Miodu prócz produktów rękodzieła i rzemiosła artystycznego znajdą się też produkty pszczele – od miodu, przez wosk, propolis i pyłek, po kosmetyki na bazie wosku i propolisu.


Pokazy codziennych zajęć gospodarskich przybliżą obyczajowość wsi mazowieckiej z przełomu wieków.

 

Odwiedzając kolejne zagrody i domostwa goście muzeum spotkają tkaczkę. Przyjrzą się ręcznemu praniu i maglowaniu bielizny, przędzeniu na kołowrotku, pęczkowaniu ziół, wirowaniu śmietany w centryfudze, a także wyrobowi powrozów.

 

Zobaczą jak wykonywało się kwiaty z bibuły i papierowe firanki. W izbie szkolnej z lat 20-tych XX wieku napiszą dyktando ortograficzne oraz rozwiążą zagadki związane z pszczołami.


Na scenie skansenowskiego amfiteatru pojawią się dwa zespoły: Zespół Folklorystyczny DĄBKOWIACY i grupa Liarman.

 

Pierwszy istnieje od 2009 roku. W jego repertuarze znajdują się utwory muzyki ludowej i sakralnej. Grupę LIARMAN tworzą wokalistka Susana Raso, flecistka Lidia Małyszek i gitarzysta Łukasz Gaszler.

 

W ich recitalu znaleźć można dawne pieśni z Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Galicji Hiszpańskiej, a także autorskie kompozycje rock-folkowe z tekstami zaczerpniętymi z poezji.

 

Ich koncerty są podróżą przez historię muzyki europejskiej od średniowiecza do XIX wieku, przez rozmaite kultury i miejsca.
 
Ścieżki edukacyjno-przyrodnicze w parku dworskim i lesie grądowym to świetny pomysł na ciekawą lekcję przyrody na świeżym powietrzu.

Instruktorzy wprowadzą uczestników w fascynujący świat fauny i flory Mazowsza.

 

Nieodłącznym punktem programu imprez plenerowych odbywających się w sierpeckim skansenie są msze święty odprawiane w zabytkowym, drewnianym kościele z Drążdżewa. Każdorazowo uczestniczą w nich setki wiernych. Eucharystie te mają w sobie niezwykły klimat niespotykany nigdzie indziej.


Można też będzie skorzystać z przejażdżek konnych w siodle i bryczką. Dla spragnionych nieco spokojniejszego wypoczynku na leśnej polanie zapłonie ognisko.
 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Miodobranie 2012 http://wiano.eu/article/1744

Miodobranie 2010 http://wiano.eu/article/562

Jaki miód jest dobry http://wiano.eu/article/1861

Miodobranie w Ochli http://wiano.eu/article/1126

Jaki miód wybrać http://wiano.eu/article/563

Jak zrobić świecę z wosku pszczelego http://wiano.eu/article/1766

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl