wiano.eu
YouTubeFacebook

2013-11-29 Kolędowanie

Kolędowanie – obrzęd bożonarodzeniowy stał się tematem konkursu, ogłoszonego przez Muzeum Rzemiosła Artystycznego w Węglewie. Trzy nagrodzone prace zostaną umieszczone na tablicach edukacyjnych, które zostaną postawione w „Parku ginące zawodów, tradycji i obyczajów”.


Nagroda dla zwycięzców może być więc powodem do dumy.Zwiedzający będą mogli obejrzeć prace i docenić ich autorów. Może to być szansą do zaprezentowania swoich umiejętności.

 

Fot. Archiwum własne

Kartka świąteczna - kolędowanie

  

 

 

 

 


 

Tradycja Kolędowania może być wykonana dowolną techniką plastyczną. Prace należy zgłaszać do muzeum do 15 grudnia, przesyłając na płytce CV bądź zdjęcie do 15 grudnia. 


Kolędowanie rozpoczyna się w drugie dzień Świąt Bożego Narodzenia i trwa aż do święta Matki Boskiej Gromnicznej (2 lutego). W zależności od regionu grupy kolędników wyruszały po wioskach z gwiazdą kolędniczą, z niedźwiedziem, wilkiem lub kozą lub z szopką. Do domów przychodziły też Herody i gace.


Cel był jednak jeden – głosić nowinę Narodzenia Pańskiego przez wspólne śpiewanie kolęd, rozweselić domowników. To gromadne śpiewanie nie tylko wychwalało przyjście Pana na świat, ale też integrowało społeczności wiejskie.

 

Kolędnikom nie odmawiano gościny. W zamian za śpiew i dobrą nowinę mogli liczyć na wdzięczność gospodarzy. W niektórych regionach tradycja nakazywała oprócz poczęstunku, do koszyków włożyć także pieniążek.

 

Zobacz też:

Święta na Podlasiu http://wiano.eu/article/1412

Kolędowanie http://wiano.eu/article/1343

Kartki świąteczne http://wiano.eu/article/1342

Gwiazda kolędnicza http://wiano.eu/article/795

Gwiazda kolędnicza http://wiano.eu/article/758

Szopka łowicka http://wiano.eu/article/767


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263