wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-06-22 Okno kózki

Kozy to ciekawskie zwierzątka. Nawet dziura może być oknem na świat. Kózka w skansenie w Chorzowie wykorzystała dziurę w sztachecie, aby rozejrzeć się po świecie. Wzbudziła tym samym sympatię zwiedzających.


Ma figlarne oczka, a zarazem ciekawskie spojrzenie. Robi wrażenie wścibskiej. Jest przyjazna dla człowieka, chętnie wystawia łepek do głaskania. Nie sposób przejść koło niej obojętnie. Mieszka w jednej ze  skansenowskich zagród.

 

Fot. Archiwum własne

1. Okno kózki

2. Kózka chętnie daje się pogłaskać

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W okresie międzywojennym kozy trzymano na wsiach nawet po kilka sztuk. Były i są one łatwe do utrzymania. Latem karmi się je głównie zielonką z pastwisk, sianem, kiszonkami z traw, marchwią, burakami pastewnymi, ześrutowanymi ziarnami zbóż i nasionami strączkowymi.

 

Kozy chętnie zjadają gałązki i pędy drzew i krzewów oraz zioła i chwasty.
Jeśli kogoś nie było stać na wsi na krowę, to trzymał w zamian kozę.

 

Zwiedzający, choć przez chwilę, poczują atmosferę dawnej wsi, kiedy to w wielu gospodarstwach hodowano kozy. Kojarzyły się one co prawda raczej z ubóstwem, niemniej dzisiaj zwolenników mleka i sera koziego jest wielu. Mleko kozie ma dużą zawartość białka i innych składników odżywczych.

 

Okno kózki na świat

 

 

Zobacz też:

Kózka w skansenie

Koza alpejska

Kozy w Kolbuszowej

Kózka Łatka

Skansenowski Juruś

Imiona dla owieczek

Owce skyddy

Konik polski

Patron zwierząt

 

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263