wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-07-02 Miodobranie 2014

Lipiec jest okresem  wytężonej pracy pszczelarzy, świętem plonów. W tym  czasie odbywa się bowiem podbieranie miodu z ula. Jak podbiera się miód można zobaczyć na „Miodobraniu w skansenie”, imprezie folklorystycznej, organizowanej przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Fot. Archiwum muzeum

Podbieranie miodu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Miód był ulubionym słodzikiem Słowian, a w wersji pitnej pojawia się już w pierwszych pisemnych wzmiankach o naszych przodkach. Także wiele lat później – w dawnej Rzeczypospolitej – miód i wosk odgrywały znaczącą rolę w gospodarce.

 

Praktykowano przede wszystkim bartnictwo, z którego pod koniec pierwszego tysiąclecia powstało pszczelarstwo. Zaczęto wówczas zakładać różne typy pasiek, charakteryzujące się często nieregularnymi kształtami uli.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

1. Podbieranie miodu z plastra

2. Ule w skansenowskiej zagrodzie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Większość z nich można obecnie zobaczyć wyłącznie w muzeach, a najstarszy rodzaj ula – ul kłodowy – znajduje się na terenie jednej z pasiek w sierpeckim skansenie.

 

Nie jest on jedynym nawiązaniem do tradycji pszczelarstwa, bowiem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w pierwszą niedzielę lipca organizuje imprezę plenerową „Miodobranie w skansenie”, w całości poświęconą pracy pszczelarzy i pozyskiwaniu miodu.

 

Obfitujący w atrakcje program imprezy przyciąga uwagę braci pszczelarskiej a także smakoszy miodu. Jest to okazja, aby zgłębić tajniki pszczelarstwa lub po prostu uzupełnić domową spiżarnię w różne gatunki miodów. 


Miejscem pokazów pszczelarskich są zagrody i pasieki na terenie skansenu, co z pewnością czyni inscenizacje jeszcze bardziej autentycznymi.

 

Uczestnicy pokazów będą mogli podziwiać miodobranie we wszystkich odsłonach: podbieranie miodu z uli, odsklepianie wosku i odwirowywanie miodu, zakładanie węzy w ramkach.

 

Niecodzienną atrakcją dla miłośników pszczelarstwa będzie perspektywa zobaczenia wielu rodzajów uli, m.in. uli kłodowych, skrzynkowych, czy wykonanych ze słomy tzw. koszek.

 

Fot. Archiwum własne

1. Ul "koszka" - wypleciony ze słomianego warkocza

2. Prasa do wyciskania wosku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ponadto, na terenie jednej z zagród będzie prezentowana wystawa „Pszczelarstwo”, która poprzez rekonstrukcje ilustracyjne oraz kolekcję dawnych uli i narzędzi pszczelarskich przybliżający echa dawnych tradycji bartniczych.


Jak mówią sami pszczelarze: pszczelarstwo to nie zawód, ale pasja. Fascynacji tymi niezwykle pracowitymi, lecz kruchymi i delikatnymi owadami, „muzyki” ula oraz zmieniającego się w zależności od pory dnia zapachu plastrów nie da się porównać z niczym innym.

 

Dlatego właśnie w intencji pszczelarzy zostanie odprawiona msza święta w XVIII -wiecznym kościele z Drążdżewa.  


Nie od dziś wiadomo, że właściwości miodu zależą głównie od tego, z jakich roślin pszczoły zbierały nektar, spadź i pyłek kwiatowy. Odbywająca się 6 lipca słodka impreza to także doskonała okazja do skosztowania różnych gatunków miodu, od kwiatowych, poprzez spadziowe, aż po mieszane.

 

Szczodra gospodyni uraczy każdego z uczestników imprezy świeżo odwirowanym miodem z wiejskim chlebem i masłem ubitym w kierzance.


Każdy, kto choć raz zawitał na rodzimą wieś wie, że o tej porze roku jest tu niezwykle barwnie i gwarno, pracowicie, ale i radośnie. Również w sierpeckim skansenie zagrody tętnią życiem, a w każdej z nich krząta się gospodyni lub swą pracę wykonuje twórca ludowy.

 

Spacerując między poszczególnymi domostwami można będzie odkrywać tajniki dawnych codziennych zajęć: pranie i maglowanie odzieży, czy ubijanie masła w kierzance, a także dawne zanikające zawody, wśród których prym wiodą: szewc, kowal czy plecionkarz.

 

Najmłodsi uczestnicy imprezy w izbie lekcyjnej wykonają świeczki z wosku, a swe dzieła na pamiątkę zabiorą do domu.


Na scenie  amfiteatru  także będzie czekać  wiele atrakcji. Folklor Mazowsza, Opoczna czy Rzeszowa przybliży  Ludowy Zespół Artystyczny Kasztelanka  z Sierpca. Swoje umiejętności taneczne i wokalne w tańcach oraz przyśpiewkach łowickich zaprezentuje grupa dziecięca.


Ponadto przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz wyrobów pszczelich i rękodzieła ludowego.

 

Na stoiskach wystawcy zaprezentują szeroki wachlarz miodów i produktów pokrewnych: od znanego z właściwości bakteriobójczych propolisu przez rozmaite wyroby z wosku, po prawdziwy rarytas smakoszy – miody pitne.

 

Tradycyjnie w ramach kiermaszu będzie można  zaopatrzyć się w ręcznie wykonywane ozdoby, wiklinowe koszyki, drewniane zabawki czy ozdobne naczynia ceramiczne.


Jak w każdą niedzielę, także i 6 lipca przy ognisku, na zielonej polanie można będzie upiec kiełbaski, a w karczmie skosztować regionalnych potraw, wśród których prym od lat wiedzie wiejski chleb ze smalcem.

 

Zobacz też:

Jaki miód jest dobry

Miodobranie 2012

Miodobranie

Jaki miód wybrać

Miodobranie - przesądy

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl