wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-09-13 Wykopki w skansenie

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprosiło 7 sierpnia miłośników folkloru mazowieckiego na imprezę plenerową „Wykopki w skansenie”. Wydarzenie stanowiło żywy obraz dawnej wsi w okresie jesiennym. Był to czas zbioru plonów - ciężkiej pracy w polu.

Zaś w zagrodach rodziny przygotowywały swoje domostwa na nadchodzącą zimę.


Każda sierpecka zagroda prezentowała nieco inne oblicze folkloru mazowieckiego.

 

 Prócz pokazów codziennych zajęć gospodarskich, w których uczestniczyła Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej Mława w strojach z lat 1914–1920, na zwiedzających czekały przejażdżki konne, występy kapeli ludowej i ognisko.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. i 2. Stroje mazowieckiej wsi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Goście mogli się przy nim ogrzać i upiec zebrane na skansenowskich polach kartofle.

 

Skosztowali świeżo ukiszonej kapusty, pysznego chleba z wiejskim masłem i dżemem z mirabelek, jak również soków wyciskanych w drewnianej prasie.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Krojenie kapusty do kiszenia

2. Przetwory z owoców jesieni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na polach, w chałupach i na podwórzach były prezentowane prace chłopskie związane z okresem jesiennym.


W tumanie kurzu pracowała kopaczka konna, a tuż obok gospodarze wykopywali i sortowali kartofle. Na zagonach natomiast orano i bronowano ziemię. W zagrodach gręplowano wełnę, międlono len i strzyżono owce.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

 

1. Oranie ziemi

2. Sortowanie ziemniaków


 

 

 

 

 

 

 

 

Muzealną drogę przemierzał też wędrowny dziad, śpiewając pieśni religijne i snując opowieści o wielkim świecie.

 

Odrywając się na chwilę od zajęć w warsztatach, o swym rzemiośle opowiadali kowal, szewc i plecionkarz.

 

O godzinie 14 w zabytkowym drewnianym kościele z Drążdżewa odprawiona została uroczysta msza święta w intencji uczestników imprezy.

 

Dzięki tym atrakcjom zwiedzający mieli wrażenie uczestniczenia w życiu autentycznej wsi z początku XX wieku.


Na polanie nieopodal amfiteatru unosiły się smakowite zapachy. W szerokim asortymencie wystawców znalazły się potrawy, przekąski i napoje tradycyjnej kuchni oraz wyroby rękodzielnicze. Gorąca grochówka świetnie rozgrzewała i dodawała sił do dalszego odkrywania tajemnic skansenu.

 

Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszył się Wiejski Kram. Mieli oni tu szansę kupić warzywa i owoce z muzealnych ogrodów oraz sadów, prawdziwe powidła z mirabelek, a także żywe kaczki, kury, perliczki, czy króliki.

 

Niemałą atrakcję dla dzieci stanowiły warsztaty ludowej wycinanki. Ich inwencji nie było końca, a dzieła, które wyszły spod ich rąk z pewnością stały się ważną pamiątką wizyty w Muzeum.

 

Podczas interaktywnych pokazów „Jak to ze zbożem było?” najmłodsi młócili zboże z pomocą cepów, oczyszczali je i mielili na żarnach oraz w kaszowniku.

 

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto także konkurs na imię dla źrebięcia, które niedawno przyszło na świat. Maleństwo otrzymało imię Rosa, a jego matką chrzestną została pani Anna Rynkiewicz.

 

Na scenie odbył się niepowtarzalny koncert dziewięciu harmonii pedałowych wykonaniu Kapeli Kurpiowskiej z Lelisa. Dla uczestników imprezy wystąpiły też zespoły Weseli Seniorzy i Sierpczanie.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Kapela Kurpiowska z Lelisa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Choć sezon imprez plenerowych w sierpeckim skansenie dobiegł już końca, nie znaczy to, że w Muzeum nie będzie działo się nic ciekawego. Ta jesień obfitować będzie w konkursy plastyczne dla najmłodszych, lekcje muzealne, warsztaty i pokazy.

 

W październiku odbędzie się konferencja naukowa „Między rzeczywistością, a światem fikcji. Media i multimedia w muzeum”.

 

W listopadzie zapraszamy na zajęcia andrzejkowe, a w grudniu na programy „Zima w skansenie”.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Kopanie ziemniaków

Wykopki

Okrężne po wykopkach

Wykopki

Wykopki w skansenie

Wykopki w skansenie


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263