wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-07-11 Słowacy na Orawie

„Słowacy – historia i kultura” to kolejna ekspozycja z cyklu, który prezentuje mniejszości etniczne i narodowe zamieszkujące na dzisiejszych ziemiach polskich. Zobaczyć ją można  w muzeum rolnictwa w Szreniawie.


Teren zamieszkiwany przez Słowaków to głównie Spisz i Orawa, regiony o ciekawej historii i bogatej kulturze, na którą złożyła się wielowiekowa współegzystencja wielu narodowości.

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Położenie powyższych regionów na pograniczu państw i kultur wpłynęło na historię zamieszkującej tu ludności, nie tylko słowackiej i polskiej, ale także romskiej, rusińskiej, a w przeszłości także węgierskiej i niemieckiej.

 

Na wystawie muzeum  prezentuje więc nie tylko obiekty sensu stricto „słowackie”, ale też elementy ogólnie pojętej kultury Spiszu i Orawy, w którym to regionie ludność pochodzenia słowackiego stanowiła znaczny procent.

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgromadzone muzealia pochodzą z Zespołu Zamkowego w Niedzicy, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej, Towarzystwa Słowaków w Polsce z siedzibą w Krakowie, Świetlicy Koła Towarzystwa Słowaków w Polsce w Podwilku, z prywatnej kolekcji pani Lidii Mszal oraz ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Obok obiektów z zakresu rzemiosła ludowego, znalazły się tu przedmioty odzwierciedlające duchowość mieszkańców. To co odświętne dla podkreślenia kontrastu sąsiaduje z codziennym.

 

Przeważająca część ekspozycji odnosi się do przeszłości , ale fragment wystawy ilustruje także współczesną działalność mniejszości słowackiej. 


Wystawę zwiedzać można do 4 października 2015r.

 

Zobacz też:

Polska wielu kultur

Kultura Ormian

Żydzi na Pomorzu

Żydzi na Śląsku

Kultura innych narodów

Skansen na Orawie

Sołtys za granicą

Świat Olendrów

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263