wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-09-12 Kiszenie kapusty

Zaczyna się jesień i wszelkiego rodzaju prace związane z przygotowywaniem zapasów na zimę. Jednym z ważniejszych produktów przetwarzanych dawniej na wsi była kapusta. W skansenie w Kłóbce będzie można uczestniczyć w kiszeniu kapusty.

 

Na terenie zagród odbędą się pokazy tradycyjnych prac rzemieślniczych, domowych i gospodarskich, m.in. szatkowania i deptania kapusty, a także tłoczenia oleju, młócenia cepami, oczyszczania ziarna w wialni, jego otłukiwanie w stępie i mielenie mąki na żarnach.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Szatkowanie kapusty

2. Kiszenie kapusty

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zawsze, wzdłuż wiejskiej drogi w skansenie będą ustawione  stragany z wyrobami sztuki ludowej, rękodzieła i dobrej tradycyjnej kujawskiej kuchni. Kapusty nie zabraknie na stoiskach. Zostaną zaoferowane tradycyjne i współczesne potrawy z tego warzywa.

 

Uczestnicy zobaczą też barwne, przygotowane w oparciu o tradycyjne zwyczaje i gwarę kujawską, widowisko pt. „Kiszenie kapusty” w wyk. Zespołu Pieśni i Tańca „Swojacy” z Baruchowa.  

 

W trakcie imprezy wystąpią także inne zespoły folklorystyczne mogące pochwalić się długoletnią działalnością, jak i młodzi wykonawcy, którzy przygodę z folklorem zaczęli niedawno.


Festyn z cyklu „Z życia dawnej wsi” pt. „Święto kapusty w skansenie w Kłóbce”  (13 września w godz. 15.00-18.00) będzie już ostatnią imprezą folklorystyczna w tym sezonie w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce.

 

Zobacz też:

Kiszenie kapusty

Kiszenie kapusty w Łowickiem

Kiszenie kapusty w Radomskiem

Kiszenie kapusty po góralsku

Kiszenie kapusty

Obrzęd kiszenia kapusty

Bigos hultajski

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263