wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-10-02 Kasza z kaszarki

W tradycyjnej polskiej kuchni ważne miejsce zajmowała kasza gryczana, która powstaje z nasion gryki. Nasiona tej rośliny są bogate w różne substancje odżywcze, m.in. w białko, skrobię, tłuszcze i witaminy, stąd tak ważne jej miejsce w polskiej kuchni.

 

Aby otrzymać kaszę, trzeba ziarna gryki rozkruszyć, zaś by mieć mąkę  - trzeba je zetrzeć na żarnach.

 

Fot. Archiwum własne

1. Żarno stolikowe - Muzeum Wsi Radomskiej

2. Stępa kielichowata - skansen w Kłóbce


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dawniej kasze były wyrabiane domowym sposobem. Gospodynie używały do rozdrabniania ziarna specjalnych drewnianych stępów, wykonanych z twardego, zwykle bukowego, wypalonego w środku klocka.

 

Stępy były zaopatrzone w tłuk tzw. stępor z drewna lub kamienia.

 

Gospodynie godzinami tłukły ziarna w stępach. Jak ciężka to była praca można się przekonać odwiedzając skanseny. Tam w czasie imprez folklorystycznych są udostępniane stępy zwiedzającym, nawet można sobie utłuc nieco kaszy na obiad.

 

Aby otrzymać mąkę gryczaną, ziarna trzeba było trzeć w innym urządzeniu, a mianowicie w żarnach – dwóch kołach wykonanych z kamienia, obudowanych drewnianą konstrukcją.


Cywilizacja szła na przód, stępy i żarna zastąpiły specjalne urządzenia mechaniczne. W Muzeum Wsi Radomskiej zaprezentowano kaszarkę – urządzenie do rozcierania ziaren gryki na kaszę i mąkę gryczaną. 

 

W otrzymanie tych produktów trzeba było także włożyć dużo wysiłku, bowiem napęd maszyny był ręczny. Ale za to robota szła sprawniej. 

 

Fot. Archiwum włane

Kasza gryczana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dania z kaszy


Dużym przysmakiem gospodarstw wiejskich była kasza gryczana ugotowana na sypko, okraszona skwarkami, popijana kwaśnym mlekiem, maślanką, serwatką lub chłodnym mlekiem słodkim. 

 

Podawano ją zazwyczaj w drewnianych miskach.


Kasza gryczana swoje miejsce zajęła też w kuchni wyższych sfer, gdzie podawano ją na srebrnych półmiskach.


Na przykład prostym, smacznym daniem była kasza gryczana polana sosem grzybowym lub serwowana z duszonymi grzybami. Ale też robiono pierogi i gołąbki z farszem z tej kaszy. Podobnym farszem nadziewano też bułeczki drożdżowe nazywane kaszakami.

 

 

Farsz z kaszy gryczanej

 

Składniki:
• Kasza gryczana
• Cebula
• Masło, smalec lub skrawki słoniny
• 1 jajko
• Twaróg

• Grzyby suszone
• Sól, pieprz

Wykonanie:
Jedną szklankę kaszy lub więcej, zależnie od zapotrzebowania, ugotować na sypko.

 

Przesmażyć krótko z drobno posiekaną cebulą zrumienioną na maśle, smalcu lub skrawkach ze słoniny. Dodać sól i pieprz do smaku. Można też dodać 1 całe jajko.


Do farszu z kaszy można także dodać dobrego niekwaśnego twarogu roztartego na gładką masę lub grzyby suszone namoczone na noc, ugotowane i drobno posiekane.

 

Ciasto robi się tak samo jak na inne gotowane w wodzie pierogi.
Pierogi gotować w osolonym wrzątku. Gdy wypłyną, są gotowe. Wyjmować łyżką cedzakową na półmisek, polać roztopionym rumianym masłem lub słoninką ze skwarkami albo gęstą, kwaśną śmietaną.

 

 

Jak z gryki ludzie kaszę robili w kaszarce

 

 

 

Zobacz też:

Mielenie na żarnach

Tłoczenie oleju

Ubijanie masła

Kiszenie kapusty

Jak zrobić ser

Przepis na masło

Sołtys gotuje

 

 

 

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263