wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-06-29 Festyn w Maurzycach

Jest okazja do przypomnienia sobie smaków dzieciństwa, a także do poznania sekretów domowych wypieków. Uczestnicy warsztatów piekarniczych będą mogli zapoznać się z dawnymi, łowickimi przepisami na pieczywo i ciasteczka. Wyrobione ciasto zostanie upieczone w tradycyjnym piecu chlebowym.

 

Muzeum w Łowiczu organizuje 10 lipca (12.00-17.00) „Niedzielę w Skansenie w Maurzycach”.  Jednym z punktów programu festynu są warsztaty piekarnicze. 

 

Fot. Archiwum własne

1. Piec chlebowy wolnostojący

2. Rozpalanie pieca

3. Nagrzewanie pieca

4. Wypiek chleba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na terenie skansenu znajduje się wolnostojący piec chlebowy. Dawniej w regionie łowickim w każdej wsi znajdowały się takie piece chlebowe, w których społeczność wiejska wypiekała chleb, bułki, ciasta i ciasteczka.

 

Piece chlebowe już bardzo rzadko można spotkać poza muzeum. Ale w niektórych wsiach jeszcze się zachowały. Wciąż się w nich wypieka chleb. Tak dobrego smakowo i zdrowego nie da się kupić w sklepie.


Uczestnicy poznają sposób rozpalania pieca, nauczą się jak sprawdzić czy piec został dobrze nagrzany i jak w nim wypiekać.

Można będzie też przyjrzeć się konstrukcji tego pieca, aby replikę wybudować na swojej działce czy w przydomowym ogrodzie. Już wiele osób samodzielne wypieka pieczywo.


Dla pasjonatów łowickich tradycji, muzeum przygotowało warsztaty z rzeźby. Zainteresowane osoby będą mogły spróbować swych sił w wyrzeźbieniu ludowych figurek z drewna.

 

Fot. Archiwum własne

1. 2. Warsztaty rzeźby

3. Haft łowicki płaski

4. Nauka kaligrafii w zabytkowej szkole


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W programie znajdą się także warsztaty z zakresu haftu płaskiego ręcznego. Pod okiem twórczyni ludowej uczestnicy za pomocą kolorowych nici będą mogli wyhaftować motywy kwiatowe, charakterystyczną dla łowickiego stroju ludowego.


Miłośników sztuki muzeum zaprasza na wernisaż malarstwa Agnieszki Sapińskiej. Artystka malująca ustami, specjalizuje się w pejzażu wiejskim i martwej naturze.

 

Posiadając znaczny dorobek wystaw indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i zagranicą, tym razem zaprezentuje swoją twórczość w skansenie w Maurzycach. (godz. 12.00)


Osoby pragnące poznać tajemnice ludowej demonologii muzeum zaprasza na zajęcia „Czarty, strzygi i rusałki czyli wiejskie straszydła”.

 

Uczestnicy przeniosą się w krainę ludowych dziwów z pogranicza snu i jawy. Muzealnicy opowiedzą o istotach mitycznych, zapełniających wyobraźnię i baśnie ludu wiejskiego.

 

Przedstawią także sposoby zabezpieczania się przed ich zgubnym wpływem. (godz. 13.00 i 15.00).


Muzeum zachęca też do wzięcia udziału w warsztatach „Kaligrafia w wiejskiej szkole”. Uczestnicy nauczą się pięknego pisania gęsim piórem i stalówką. (godz. 14.00).

 

Zobacz też:

Ginące zawody\domowy wypiek chleba

Sztuka ludowa\Rzeźba ludowa

Haft łowicki płaski

Haft łowicki polski

Haft łowicki ruski

Haft łowicki koralikowy

Haft richelie

Lekcja kaligrafii

Zwyczaje i obrzedy\szkolne

Muzea i skanseny\Łowicz\muzeum

MIEJSCE NA REKLAMĘ
Artykuły polecane
Najczęściej czytane
do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263