wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-09-20 Polska zobacz więcej

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przystąpiło do akcji „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny", organizowanej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.  Akcja będzie prowadzona od 24 do 25 września.


Muzeum obniża tych dniach o połowę ceny biletów wstępu do skansenu, ratusza oraz Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu. Oferta obejmuje wszystkie rodzaje biletów: normalne, ulgowe i rodzinne.


W ramach biletu wstępu na teren skansenu będzie można zwiedzać ekspozycję „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowaną w 10 obiektach z przełomu XIX i XX wieku.

 

Fot. Archiwum własne

Skansen w Sierpcu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa obrazuje zwyczajowe, codzienne czynności, jakim poświęcała się ludność zamieszkująca rodzimą wieś sprzed stu laty. Będzie można zatem ujrzeć przedmioty związane z kiszeniem ogórków, wypiekiem chleba czy praniem i maglowaniem bielizny.

 

Do dyspozycji zwiedzających będą też ekspozycje stałe prezentowane w galerii rzeźby, powozowni oraz dworach ziemiańskich.

 

Dodatkowo, decydując się na przyjazd do skansenu w niedzielę – 25 września wezmą Państwo udział w imprezie „Niedziela w skansenie”.

 

Tego dnia ekspozycja wzbogacona zostanie inscenizacjami przybliżającymi codzienne życie mieszkańców wsi. W zagrodach chłopskich krzątać się będą gospodarze wykonujący swe prace jak za dawnych lat.

 

Jedna z gospodyń ubijać będzie masło, którego zwiedzający mogą spróbować z wiejskim chlebem. Inna upierze na tarze i wymagluje bieliznę. Kolejna – odda się pracy przy warsztacie tkackim.

 

Ponadto można będzie podpatrzeć plecionkarza wykonującego kosze z wikliny, poznać tajniki pracy szewca, a w kuźni obserwować przy pracy kowala.

 

Fot. własne i muzeum (D. Krześniak)

1. Pokaz wyplatania koszyka

2. Ubijanie masła w kierzance

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na miedzach i pastwiskach; niczym na autentycznej wsi; spotkać będzie można zwierzęta: konie, krowy, owce, kozy, a na podwórkach rozbiegane ptactwo domowe.

 

 

Fot. Archiwum własne

1. Kaczka

2. Krowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tymczasem wizyta w ratuszu będzie okazją do zgłębienia wiedzy na temat bogatego wzornictwa i form naczyń kamionkowych. Naczynia ukazane w ramach wystawy cechuje różnorodność formy, unikatowe wzornictwo, perfekcyjne wykonanie i funkcjonalność.

 

Wystawa: „Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu ukazuje potencjał Spółdzielni „Ceramika Artystyczna", która obecnie  wytwarza ponad 1250 form i 5000 wzorów dekoracji.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Ceramika z Bolesławca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Również w salach ekspozycyjnych Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu będzie można zwiedzić interesującą wystawę tematyczną. „Militaria przez wieki” to propozycja przygotowywana wspólnie z Żuromińską Grupą Historyczną, będąca próbą przybliżenia rozwoju wojskowości na terenach Polski.

 

Zaprezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeów mazowieckich oraz od prywatnych kolekcjonerów. Są świadectwem często bardzo tragicznej historii, przybliżającej walkę naszych przodków o odzyskanie niepodległości.

 

Będzie można ujrzeć egzemplarze broni białej oraz palnej, umundurowanie i sprzęt, ale również bagnety, elementy wyposażenia czy listy.

 

Zobacz też:

Ceramika Bolesławiec

Najciekawszy skansen

Śpiew perliczek

Skansen w obiektywie

Kózki lgną do ludzi

W dawnej stolarni

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

 

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263