wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-09-20 U progu jesieni

Żniwa kukurydziane po Bukowińsku i obrzędy związane z obróbką lnu – to tematy główne plenerowej imprezy „U progu jesieni”, organizowanej 25 września przez Muzeum Etnograficzne w Ochli. 

 

Impreza łączy dwie tradycje związane z regionem przyniesione przez przesiedleńców po II wojnie światowej. 

 

Żniwa kukurydziane to barwne zwyczaje prezentowane przez osadników z Bukowiny z terenów dzisiejszej Ukrainy i Rumunii. Kukurydza jest nierozerwalnie związana z życiem na bukowińskiej wsi. Była jedną z podstawowych zbóż uprawianych w tamtym regionie.

 

Fot. Archiwum muzeum

Żniwa kukurydziane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykorzystywało się ją w żywieniu zwierząt, ale też ludzie dla siebie przygotowywali z mąki kukurydzianej wiele potraw, np. mamałygę (z kaszy kukurydzianej i wody) czy małaj (ciasto z jabłkami).

 

Widowisko Łupaczka z tańcem w wykonaniu zespołu Watra z Brzeźnicy przypomni tradycyjne prace przy obróbce kukurydzy połączone ze śpiewem i zabawą.

 

Drugi pokaz przybliży etapy związane ze zbiorem, obróbką lnu. Uczestnicy dowiedzą się jak z włókna lnu powstawała nić na tkaniny.

 

Fot. Archiwum muzeum

Jak to ze lnem i kukurydzą było

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na skansenowskiej scenie zostanie zaprezentowana animacja teatralna baśni Marii Konopnickiej Jak to ze lnem było. A w zagrodzie z Krobielewa zostaną zaprezentowane tradycyjne prace gospodarskie przy obróbce lnu (międlenie, cierlenie, czesanie i przędzenie).

 

W programie imprezy są m.in. także warsztaty zielarskie "Pożyteczne przyprawy" (chata z Kargowej) oraz zwiedzanie  aktualnych ekspozycji.

 

Zobacz także:

Od włókna do płótna

Przędzenie nici

Obróbka lnu

Jak to ze lnem było

Obróbka lnu

Ginące zawody\tkactwo

muzea i skanseny\ochla\muzeum etnograficzne

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263