Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-09-27 Wieś, której nie ma
Kępa tak nazywała się zachodniopomorska wieś rybacka, która już dzisiaj nie istnieje. Pozostały po niej: trochę gruzów, zdziczałe jabłonie, grusze i śliwy, a także fotografie z przełomu XIX i XX wieku znajdujące się w archiwach Muzeum Narodowego w Szczecinie.
Na zdjęciach widzimy życie mieszkańców wsi, ich zajęcia, sprzęty oraz narzędzia rybackie i rolnicze. Wioska, która będąc w przyrodniczej izolacji, nie przekroczyła progu cywilizacyjnych zmian szybko wkraczających do każdej sfery życia.
Fot. Archiwum muzeum
Kępa
![]() |
![]() |
Muzeum udostępniło archiwalne zdjęcia, prezentując wystawę w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa, odbywających się w tym roku pod hasłem „Pamięć miejsc i ludzi”. Wystawa potrwa do 2 października.
Kępa po raz pierwszy została wymieniona w materiałach źródłowych w 1541 roku. Powstała prawdopodobnie w XV wieku, kiedy mieszkańcy Regoujścia - portu przy ujściu Regi - ze względu na pogarszające się warunki hydrograficzne, musieli poszukać innego miejsca do życia.
Przekopanie w końcu XV wieku dolnego odcinka rzeki i skierowanie jej głównego koryta bezpośrednio do morza z równoczesnym zasypaniem mierzei pomiędzy jeziorem, a Bałtykiem przyczyniły się do izolacji Kępy leżącej na płaskim i bagnistym terenie rozlewiska Starej Regi.
Kępa była wsią rybacką, ale mieszkańcy trudnili się także hodowlą głównie bydła i drobiu.
Na podstawie źródeł historycznych wiemy, że w końcu XVI wieku we wsi mieszkało 11 rybaków z rodzinami. W 1628 roku było ich 16, a w 1741 roku Kępę zamieszkiwało tylko 37 osób. Natomiast w latach
20. XIX wieku ich liczba wzrosła do 123 osób.
Rzeczą ciekawą jest to, że przez cały okres istnienia wsi, niezależnie od liczby mieszkańców, domów w Kępie było zawsze 11. Domy te o konstrukcji szkieletowej należały do typu dolnosaksońskiego, zwanego halowym. Jest ono charakterystyczne dla budownictwo wsi rybackich wybrzeża Pomorza Zachodniego.
Fot. Archiwum muzeum
Kępa
![]() |
![]() |
Dom taki wyróżnia się tym, że pod jednym dachem znajdują się pomieszczenia mieszkalne, gospodarcze i inwentarskie. Całość stanowi dużą budowlę nakrytą obszernym, czterospadowym dachem, o wejściu w ścianie szczytowej i dużej sieni, która pozwala na wykonywanie wielu czynności bez wychodzenia na zewnątrz.
Skupienie wielu pomieszczeń pod jednym dachem, w tym przeznaczonych dla zwierząt, było bardzo korzystne w wilgotnym i wietrznym klimacie morskim. Pozytywnie wpływało na bilans cieplny, a zazwyczaj zwarta zabudowa wsi, tak jak w Kępie, chroniła przed sztormami.
Najważniejszym środkiem transportu w Kępie były charakterystyczne dla niej łodzie, długie, stosunkowo wąskie, o prostych burtach i wyraźnie zadartym dziobie. Służyły do połowów ryb na jeziorze, do transportu płodów rolnych, siana, a w chłodnych porach roku także zwierząt.
W latach 30. XX wieku pomiędzy Mrzeżynem a Dźwirzynem wybudowano jednostkę wojskową. Jej sąsiedztwo w zasadniczy sposób przyczyniło się do wyludnienia miejscowości, a kres położyła decyzja Konferencji Poczdamskiej o przyznaniu Ziem Zachodnich Polsce i całkowita wymiana ludności.
Ostatni ślad Kępy widnieje na mapie sporządzonej w 1945 roku przez
ks. Stanisława Kozierowskiego, ale już wtedy była prawdopodobnie niezamieszkała.
Przejęcie jednostki przez Wojsko Polskie i włączenie terenu Kępy w jej obszar unicestwiło wieś, jak i pamięć o niej.
Dzisiaj, gdy teren ten nie należy już do wojska, można zobaczyć jak niewiele po niej pozostało. Trochę gruzów i zdziczałe jabłonie, grusze i śliwy, których zgrupowania pokazują, w których miejscach były ogrody.
Iwona Karwowska - kurator wystawy
Zobacz też:
Ziemiaństwo i inne wspomnienia Sołtysa
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )