wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-12-08 Folklor Rzeszowiaków

Spotkaj się z badaczami folkloru Rzeszowiaków. W Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej zakończył się trzyletni projekt badań etnograficznych, który swoim zasięgiem objął okolice Rzeszowa, Przeworska i Łańcuta.

 

Uroczyste podsumowanie tego projektu odbędzie się 12 grudnia. Nie zabraknie ciekawych dyskusji, pokazu fragmentów nagrań dokumentujących folklor oraz występu wyśmienitych muzyków ludowych.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

1 Przeworskie, Gać , 2015, zbiór rabarbaru z wiatrakami w tle, fot. Magdalena Fołta

 

2. Łańcuckie, Medynia Głogowska, 2016, kapliczka domkowa z przełomu XVIII/XIX w. w otoczeniu tradycyjnych odmian drzew i nietradycyjnych tui, fot. Wojciech Dragan

 

3. Rzeszowskie, Przewrotne, 2014, skrzypek Henryk Marszał, fot. Jolanta Danak-Gajda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od wielu lat pracownicy Muzeum Kultury Ludowej aktywnie eksplorują obszary związane z działalnością tej instytucji kultury. Są świadomi, że wiedza o wsi sprzed 30 czy 50 lat jest już w dużej mierze nieaktualna, a miejsca, wydawałoby się zbadane dogłębnie wciąż potrafią zaskakiwać. 

 

 – Ostatnich kilkadziesiąt lat, a zwłaszcza lata po 1989 roku, to okres gwałtownych zmian wsi i jej kultury. Różne elementy ludowej tradycji zanikały lub zmieniały się, jednocześnie pojawiały się zupełnie nowe zjawiska – tłumaczy odpowiedzialna za projekt Jolanta Dragan, etnograf i kierownik badań.


W latach 2014–2016 badacze odwiedzili 73 miejscowości, gdzie przeprowadzili 238 wywiadów terenowych, wykonali 6200 fotografii i nakręcili 25 filmów dokumentacyjnych.

 

Na podstawie zebranych nagrań (ponad 244 godziny) zapisano teksty 263 pieśni i oracji oraz nuty 250 melodii.

 

Wszystkie materiały zostały opracowane i znalazły się w Archiwum Naukowym Muzeum Kultury Ludowej, gdzie są dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Badania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Obecnie trwają prace nad publikacją książkową, prezentującą wiedzę na temat Rzeszowiaków, którą zdobyto dzięki badaniom.


12 grudnia w godz. 11.00-14.30 w skansenowej szkole z Trzebosi odbędzie się spotkanie podsumowujące ten niezwykły projekt.

 

W programie m.in. dyskusja o przemianach folkloru Rzeszowiaków po II wojnie światowej z udziałem dr. Krzysztofa Ruszla, prezentacja fragmentów filmów dokumentacyjnych zrealizowanych podczas wyjazdów terenowych, koncert harmonijkarza Józefa Szubarta z Albigowej i skrzypka Henryka Marszała z Przewrotnego, a także – w zabytkowym domu z Żołyni Dolnej – wystawa fotograficzna dokumentująca niezwykłość folkloru Rzeszowiaków.

 

Zobacz też:

Rzemieślnicy z Rabki

Skansen Kolbuszowa

Strój Lasowiaków

Hafty Lasowiaków

Hafty rzeszowskie

Proziaki - placki

Muzea i skanseny\Kolbuszowa\muzeum kultury ludowej

Regiony\Sandomierski (Lasowiacy, Rzeszowiacy)

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263