wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-09-28 Podpłomyki i chleb

Potrawy łowickie. Podpłomyki to dawny przysmak wiejskiej kuchni. Są to placki z mąki żytniej i wody. Dawniej piekło się je na blasze kuchni węglowej, obecnie można je upiec na grubej patelni.

 

Jak się je robi podpatrzyliśmy na warsztatach piekarniczych w skansenie w Maurzycach, prowadzonych w ramach projektu: Smak dzieciństwa – pieczywo codzienne i obrzędowe w tradycji regionu łowickiego”.

 

Fot. Archiwum muzeum

Pieczenie podpłomyków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Doskonale smakują z galaretką, mlekiem lub z dżemem. Dawniej robiło się je z resztek ciasta przygotowanego na chleb. I zjadano je zaraz po upieczeniu, bo takie są po prostu najlepsze. Ten przysmak był ogromną uciechą zwłaszcza dla wiejskich dzieci.


Potrawa jest niezwykle prosta w przygotowaniu. Może stać się atrakcją na niejednym przyjęciu. A koszt produktów jest niewielki.


Jeśli chodzi o przygotowanie, to tajemnica tego produktu, tkwi w wygniataniu ciasta. Trzeba go ugniatać od kilku do kilkunastu minut, by „wpompować” w niego nieco powietrza. Wtedy podpłomyki stają się bardziej kruche.

 

 

Fot. Archiwum własne

1. Pokaz wygniatania ciasta

2. Pobieranie zakwasu z dzieży

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Zakwas w dzieży

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podpłomyki


Składniki:
 Mąką żytnia
 Odrobina zakwasu
 Woda


Wykonanie:  
Najpierw trzeba przygotować zakwas. Jest to sfermentowana mąką żytnia, do której dodaje się ciepłej wody i odstawia co najmniej na kilkanaście godzin. Potem zakwas należy „dokarmić”, czyli dosypać trochę mąki i znów dolać ciepłej wody. Zakwas jest dobry jak pojawią się liczne pęcherzyki i mąka nabiera kwaśnego zapachu.


Następnie zakwas dolewa się do mąki i wyrabia ciasto. Gdy już jest gotowe (odstaje od ręki, czyli się nie klei) palcami formuje się placuszki. Piecze się je na blasze kuchni lub na grubej patelni – bez dodatku oleju.


Przy okazji dowiedzieliśmy się jak upiec chleb.

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chleb z mąki żytniej, z dodatkami  

 

Składniki:
 3,5 kg mąki żytniej
 0,5 kg mąki pszennej
 Ok. 2 l wody
 Dodatki według smaku: żurawina lub czarnuszka, lub też cebula przesmażona, może być z odrobina boczku.  


Wykonanie:
Chleb wyrabia się podobnie jak podpłomyki. Najpierw trzeba przygotować zakwas. Gdy jest gotowy, wlewa się go do mąki – wymieszanej żytniej i pszennej, dodaje wody i wygniata się ciasto.

 

Trzeba się trochę natrudzić przy tym wygniataniu. Dobrze jest używać kopańki – drewnianej niecki, bo lepiej w niej rośnie ciasto. Gdy ciasto jest już wygniecione, odstawia się je do urośnięcia. Potem wykłada na blachę i piecze się – najlepiej w piecu chlebowym.

 

Pokaz wygniatania ciasta

 

 

Zobacz też:

Podpłomyki na Podlasiu http://wiano.eu/article/1180

Amoniaczki http://wiano.eu/article/1768

Pieczenie chleba i jak rozpalić piec http://wiano.eu/article/1764

Wypiek chleba - konkurs http://wiano.eu/article/1661

Wyroby piekarnicze http://wiano.eu/article/1689
Ciastka na Mikołajki http://wiano.eu/article/703

Wypieki na Sylwestra http://wiano.eu/article/163

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263