Pobierz MP3
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-10-21 Pieczywo łowickie
Muzeum w Łowiczu wydało publikację „Smak dzieciństwa. Pieczywo codzienne i obrzędowe w tradycji regionu łowickiego”, zawierające dawne przepisy kulinarne na chleb i ciasteczka, które wciąż jeszcze zachowały się w domowych zapiskach na terenie ziemi łowickiej.
Fot. Archiwum własne
1. Okładka książki
2. Od ziarna do pieczywa
Książka jest zwieńczeniem szerszego projektu, realizowanego pod tym samym tytułem.
Zamysł przypomnienia smaku i zapachu potraw spożywanych w dzieciństwie zrodził się dwa lata temu. Wtedy to muzeum otrzymało od Felicji Białas (88 lat), mieszkanki Otolic, wolnostojący ceglany piec chlebowy.
Fot. Archiwum własne
Piec chlebowy z Otolic
Obiekt został wybudowany w okresie międzywojennym przez jej ojca. Przez wiele lat jej rodzina wypiekała w nim chleb, ciastka i ciasta na święta i uroczystości rodzinne. Jeszcze w latach 80-tych XX wieku używano go do wypieków.
Jak wspomina pani Felicja za czasów jej dzieciństwa w większości gospodarstw w Otolicach znajdowały się właśnie tego typu piece chlebowe. W latach 70.tych XX wieku we wsi zostały już tylko dwa.
W 2011 r. piec chlebowy pani Felicji stanął w skansenie w Maurzycach – podobnie jak w Otolicach – naprzeciw zagrody z tego samego okresu międzywojennego, po drugiej stronie drogi wiodącej przez wieś.
Już wtedy pracownicy muzeum postanowili, że na bazie tego zabytku, będą prowadzić zajęcia edukacyjne dotyczących regionalnych tradycji związanych z wypiekiem i spożywaniem pieczywa. Wiele z kulinarnych przepisów uległo bowiem zapomnieniu.
I choć od 2000 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi krajową Listę Produktów Tradycyjnych, do tej pory nie znalazł się na niej żaden wyrób piekarniczy i cukierniczy z terenu łowickiego, mimo bogatych tradycji.
Tymczasem wiele osób pielęgnuje tradycyjne przepisy, czy to w formie zapisków czy przekazów ustnych. Są wśród nich m.in. gospodynie wiejskie, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich.
Mimo takiego kulinarnego dziedzictwa szczególnie młodsze pokolenie kojarzy tradycję kulinarną wyłącznie z pajdą chleba ze smalcem.
Tymczasem w pamięci starszego pokolenia tkwi smak m.in. szczodraków, amoniaczków, bułek postnych, sodzioków, podpłomyków, kołaczy czy ciast drożdżowych. Pieczono też orzechy – pieczywo weselne obrzędowe, czy perebusy – placki zaduszkowe.
Ciasto chlebowe wyrabiano najczęściej na zakwasie lub na drożdżach. Wykorzystywano też do wyrobu ciasta: serwatkę, zsiadłe mleko, barszcz lub wodę po ugotowanych ziemniakach. Powierzchnię wypiekanego chleba i podpłomyków posypywano nasionami kopru, kminku, maku i czarnuszki.
W latach nieurodzaju konsumowano chleb tzw. głodowy, do którego dodawano gotowane ziemniaki lub sparzano ziarno żytnie. W ten sposób zmniejszano zużycie cennej mąki.
Fot. Archiwum własne
Worki z: ziarnem żyta (od lewej), pszenicy i mąki
Do początku XX wieku w Łowickiem do wypieku pieczywa w zasadzie nie używano mąki pszennej, cukru, jajek, śmietany czy masła. Te produkty przeznaczano głównie na sprzedaż, czy też jak w przypadku cukru, trzeba było je zakupić.
Od okresu międzywojennego stają się coraz powszechniejsze, pojawiają się głównie w składzie pieczywa obrzędowego, głównie kołaczy.
Do przygotowania placków świątecznych używano także cynamon, wonne olejki, rodzynki, migdały, mleko, cukier, syrop buraczany zwany melasą, czasami jajka, ser i miód. Placki barwiono tzw. krocyną czyli szafranem. Od okresu międzywojennego posypywano je kruszonką wykonywaną z mąki pszennej i masła.
Pracownicy muzeum mają nadzieję, że projekt „Smak dzieciństwa…” zachęci do poszukiwania i odkrywania dawnych smaków, a wypieki osadzone w tradycji podkreślą odmienność kulturową Łowickiego od innych obszarów Polski czy Europy.
Fot. Archiwum własne
Produkty zgłoszone na konkurs
Przepisy kulinarne, które znalazły się w książce, zostały zgłoszone do konkursu na najciekawsze tradycyjne łowickie pieczywo codzienne i obrzędowe.
Jeden ze zwycięskich przepisów:
Fot. Archiwum własne
Bułki postne "Babci Stasi"
Składniki:
● 1 kg mąki pszennej,
● 2 dag drożdży,
● 25 dag gotowanych ziemniaków,
● 6 dag cukru,
● łyżeczka soli,
● 1/2 l wody,
● jajko.
Wykonanie:
Do miski wsypujemy przesianą mąkę i dodajemy przeciśnięte przez maszynkę ziemniaki. Rozdrobnione drożdże mieszamy z cukrem i wodą.
Zagniatamy ciasto i pozostawiamy do wyrośnięcia, gdy urośnie, przerabiamy na stolnicy.
Formujemy bułeczki i smarujemy rozbełtanym jajem.
Pieczemy przez ok. 25 min. w temparaturze 180-200 stop. C.
Zobacz też:
Podpłomyki i chleb http://wiano.eu/article/1866
Amoniaczki http://wiano.eu/article/1768
Pieczenie chleba http://wiano.eu/article/1764
Wypiek chleba http://wiano.eu/article/1650
Jak powstawał chleb http://wiano.eu/article/1714
Szczodraki http://wiano.eu/article/748
Rola chleba http://wiano.eu/article/1663
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )