wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-11-26 Dziadek do orzechów

Czy znasz dziadka do orzechów? Zapewne padnie odpowiedź twierdząca – to po prostu narzędzie do rozłupywania i kruszenia orzechów. Tyle że nie zdajemy sobie sprawy jakie może być bogactwo techniki wykonania tego narzędzia, użycia materiału i formy.

 

Na wystawie w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie wystawiono ok. 130 dziadków do orzechów.

 

Fot. Archiwum muzeum

Dziadki do orzechów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Eksponaty pochodzą głównie z Europy, nieliczne przykłady z Chin, Tajwanu, Stanów Zjednoczonych i należą do zbiorów Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.


Nie przypadkowo dziadek do orzechów stał się w okresie przedświątecznym bohaterem wystawy. W ten sposób muzeum chce przypomnieć o tradycji dekorowania drzewek świątecznych oraz wigilijnego stołu orzechami.

 

Fot. Archiwum muzeum

Dziadki do orzechów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dawniej zamiast bombek wieszano na choince własnoręcznie robione zabawki i łańcuchy z kolorowego papieru, orzechy w sreberkach, jabłka i pierniki. Ozdoby nie były przypadkowe.

 

Jabłko zabezpieczało od chorób i pomagało w sprawach miłosnych. Zaś orzech był ściśle związany z życiem erotycznym. Wierzono, że kojarzy małżeństwa i sprowadza miłość.  Nie tylko owoce te wieszano na choince, ale też spożywano je w czasie kolacji wigilijnej.


Wystawie towarzyszą prelekcje dla dzieci i młodzieży szkolnej z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

 

Spotkania odbywać się będą w dniach od 26 listopada do 20 grudnia br. (z wyjątkiem sobót i niedziel) w budynkach dwóch zabytkowych XIX-wiecznych stodół oraz w salach wystaw czasowych na terenie muzeum.


Przewidziane są także spotkania z artystami ludowymi oraz „Gwiazdkowe spotkania ze zwierzętami”, czyli pokaz w zagrodach zwierząt gospodarskich tradycyjnie związanych z szopką bożonarodzeniową.

 

Zobacz też:

Symbole choinki http://wiano.eu/article/138

Wigilia na Kujawach http://wiano.eu/article/1346 

Święta na Mazowszu http://wiano.eu/article/708

Śląska choinka http://wiano.eu/article/686

Święta na Podlasiu http://wiano.eu/article/1412

Historia choinki http://wiano.eu/article/1315

Potrawy wigilijne http://wiano.eu/article/719


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263