Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2013-02-17 Wigilia na Podlasiu
Atmosferę Świąt Bożego Narodzenia na Podlasiu pokazuje wystawa w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Pokazano tam wystrój wnętrza ubogiej, drognoszlacheckiej i dworskiej rodziny, a także ludności prawosławnej.
To co łączy domostwa – to symbolika świąt, a dzieli liczba i obfitość dań. Na Podlasiu kładziono na stole - siano, tak jak wszędzie, ale pod stołem leżały – kosy, sierp, siekiery, co miało zapewnić urodzaj i pomyślność.
Podobnie jak w innych regionach, także tu na Podlasiu, wierzono, że w Wigilię o północy, kiedy rodzi się Chrystus, w przyrodzie dzieją się cuda. Zwierzęta przy swoich żłobach mówią ludzkim głosem, a w studniach woda nabiera cudownych i leczniczych właściwości.
Wierzono też, że tego wieczoru dusze zmarłych opuszczają zaświaty i niewidzialne mogą przebywać ze swoimi bliskimi w domu i obejściu. Aby nie zranić, nie obrazić, nie przygnieść przebywającej w domu duszy, stosowano się do nakazów i zakazów, obowiązujących w tym dniu.
Także w świątecznym wystroju izby więcej uwagi przywiązywano do symboliki, aniżeli do walorów zdobniczych. Zanim w domach pojawiła się choinka, ustawiano snop zboża w kącie izby. Ale był tu też zwyczaj wkładania pod wigilijny stół żelaza: lemiesza, pług, kosę, sierp, siekierę - miało to służyć pomyślności i sprzyjać przyszłorocznym urodzajom i dobrym zbiorom, bo od tego zależał byt.
Fot. Archiwum muzeum i własne
1. Snop zboża w kącie izby
2. Żelazne narzędzia pod wigilijnym stole
Siano grubo wyściełano pod białym, najlepszym w domu obrusem, bo miało to przypominać o narodzeniu Jezusa i ułożeniu go w żłóbku w stajence.
Nad stołem wieszano "świat" - kolorową ozdobę wykonaną z posklejanych opłatków. Całą chatę przystrajano świeżymi świerkowymi lub jodłowymi gałązkami. Dekorowano nimi ramy świętych obrazów, ściany, drzwi. Do podlaskich domów choinka zawitała na dobre dopiero w latach 50-tych XX wieku.
Fot. Archiwum muzeum i własne
1. Świat z opłatka
2. Izba przystrojona gałązkami świerka
Do wieczerzy wigilijnej zasiadano wówczas, gdy zaświeciła na niebie pierwsza gwiazdka. To na pamiątkę ukazania się Gwiazdy Betlejemskiej nad grotą Narodzenia Pańskiego.
Wieczerzę rozpoczynano od łamania się opłatkiem, by zapewnić domowi opiekę Bożą, pomyślność, harmonię, zgodę i szczęście rodzinne.
Wierzono, że radość Bożego Narodzenia powinien odczuć cały świat, także zwierzęta gospodarskie. Dlatego też dzielono się nimi resztkami potraw, sianem spod obrusa i słomą ze snopka.
Gospodynie stawiały na stole potrawy wigilijne w liczbie: 3,5,7,9,11 lub 12 na pamiątkę 12 apostołów, lub – jak inni interpretują – 12 miesięcy w roku. Ubogie rodziny nie mogły sobie pozwolić na obfitość na stole, ale każdy starał się, by potraw było jak najwięcej.
Fot. Archiwum własne
Wigilijne potrawy, pod obrusem grubo wyłożone siano
Wierzono bowiem, że im jest ich więcej, tym większy dostatek spłynie na dom w nadchodzącym roku. Jedzono z wielka powagą i namaszczeniem tak jakby ten szacunek do potraw, miał zapewnić dostatek i obfitość.
Na wystawie w muzeum w Ciechanowcu w chacie wiejskiego wyrobnika pokazano najuboższą wigilię. Zamiast stołu stoi ława zasłana białym ręcznikiem. Znajdują się na niej trzy postne potrawy. Ale nawet i w tej ubogie rodzinie w Wigilię dzieci otrzymały prezenty – łakocie: orzechy laskowe i jabłuszka. Tak jak i w bogatszym domach, tak i tu stoi w kącie snop nie młóconego żyta.
Fot. Archiwum muzeum
Wigilia w ubogiej chacie
U bogatszej, drobnoszlacheckiej rodziny, stoi już stół - przykryty białym obrusem i przygotowany na przyjście gości. Tu już zamiast snopka stoi sosenka, przybrana tradycyjnymi ozdobami, w tym papierowymi aniołkami.
Fot. Archiwum własne
Wigilia u drobnej szlachty, na suficie wisi papierowy pająk
3. i 4. Papierowe ozdoby choinkowe
W dworku szlacheckim na stole grubo wyścielonym sianem zostały ustawione tradycyjne potrawy wigilijne. Na honorowym miejscu bochen chleba, kutia, następnie śledzie, smażone ryby, kisiel z owsa, barszcz z uszkami, kluski z makiem, kartofle, pierogi, zupa grzybowa, kapusta z grochem, placki z maki. Na talerzu opłatek upieczony w tradycyjnej żelaznej formie.
Fot. Archiwum własne
Wigilia u bogatych gospodarzy
Obok stoi choinka udekorowana bombkami, papierowymi i słomianymi ozdobami.
W jednej z izb dworku muzealnicy ustawili kilkuosobową grupę kolędników – dzieci ubrane w ciepłe kożuchy z papierową gwiazdą kolędniczą i koszyczkiem na upominki. Kolędnicy, chodząc od domu do domu. pozdrawiali gospodarzy.
Fot. Archiwum własne
Kolędnicy z Gwiazdą Betlejemską
Wygłaszali lub wyśpiewywali świąteczne i noworoczne życzenia powodzenia i urodzaju, a czasem odgrywali zabawne scenki, czy przedstawienia. Na koniec grzecznie prosili o datek. Dostawali bułeczki, kawałek kiełbasy lub słoniny, strucla, orzechy i jabłka, a czasami drobne monety.
Pięknie dziękując wychwalali hojnych gospodarzy. Wszędzie przyjmowano ich dobrze, ponieważ wierzono, że kolędnicy przynoszą szczęście domowi i wszystkim jego mieszkańcom.
Na tegorocznej wystawie w Ciechanowcu pokazano też Wigilię Bożego Narodzenia ludności prawosławnej. W chałupie białoruskiej z Sak k. Bielska Podlaskiego ustawiono stół, ławy wkoło. Podłoga została zasłana sianem.
Fot. Archiwum muzeum
Prawosławna Wigilia
Na stole znalazła się woskowa świeca, kutia oraz inne postne potrawy. Na talerzyku zamiast opłatka - prosfora - bułka przaśna. Przełamując się nią przed wieczerzą wigilijną wyznawcy Przełamując się nią przed wieczerzą wigilijną wyznawcy prawosławia, czynią między sobą znak pokoju i pojednania.
Zobacz też:
Święta na Podlasiu http://wiano.eu/article/1412
Wigilia u Dolinian http://wiano.eu/article/1351
Wigillia na Kujawach http://wiano.eu/article/1346
Święta w Radomskiem http://wiano.eu/article/744
Święta na Mazowszu http://wiano.eu/article/708
Święta na Warmii http://wiano.eu/article/136
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )