wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-02-12 Jak robiono melasę

Dawniej w gospodarstwach pomorskich za pomocą prasy do wyciskania soku robiono z buraków melasę do słodzenia napojów i potraw. Przyjrzeliśmy się temu urządzeniu w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Oj! Jakże się trzeba było napracować, aby mieć słodziutką herbatkę.


Wyciśnięty sok odparowywano. Sok gęstniał. Otrzymywano melasę, która służyła nie tylko do słodzenia, ale także jako dodatek do gotowanych ziemniaków czy do smarowania chleba.

 

Fot. Archiwum własne

Prasa do wyciskania soku z buraków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Za pomocą pras wyciskano też sok z wszelkich dostępnych owoców. Używano tych urządzeń dotąd, dopóki nie pojawiły się fabryczne maszynki do soków, czyli  do początków XX wieku.


Prasa do wyciskania soków z buraków składała się z drewnianej obudowy, skrzynki, przekładni zębatych, korby i ogromnej śruby, a także tarki, która cięła warzywo na cieniutkie paski. Dzieliła się na dwie części.

 

Pierwsza spełniała funkcję tarki szatkującej buraki. W drugiej – wyciskano sok z poszatkowanego buraka za pomocą śruby. Pod urządzenie podstawiano miskę, do której spływał ciemny, przypominający brudną wodę, sok.


Można powiedzieć, że prasa do wyciskania soku była poprzedniczką dzisiejszej sokowirówki. Jakże łatwo jest obecnie wycisnąć sok z warzyw i owoców.  

 

Jak działa prasa do wyciskania soku z buraka

 

 

Zobacz też:

Centryfuga http://wiano.eu/article/1174

Ubijanie masła http://wiano.eu/article/2227

Wyrabianie kaszy http://wiano.eu/article/2228

Jak prac w balii http://wiano.eu/article/2226

Drukowanie wzorów http://wiano.eu/article/2223

Chleb słowiński http://wiano.eu/article/2339

Zupa brukwianka http://wiano.eu/article/2338


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263