wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-03-05 O tkaniu i barwieniu

Kołowrotek i multimedia? Czemu nie. Haftowanie ręką po ekranie komputera? To także jest możliwe. Nowoczesny przekaz wykorzystało  Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli, by opowiedzieć o przędzeniu, tkaniu i barwieniu tkanin w dawnej lasowieckiej wsi.  

 

Wystawa interaktywna potrwa tylko jeszcze do niedzieli. 

 

 

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało wystawę, która w sposób ciekawy i nowoczesny pokazuje „Przędzy barwnej nić….Zadziwiający świat kolorów w ludowej tradycji.” Już tylko do niedzieli można dowiedzieć się wszystkiego o tkaniu i barwieniu tkanin.

 

Fot. Archiwum muzeum

 Ekspozycja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wystawa pokazuje dawne tradycje nie tylko poprzez prezentację eksponatów, ale też poprzez ustawione mini laboratoria i komputerowe animacje edukacyjne.


Wystawa prezentuje znany niegdyś powszechnie proces pozyskiwania włókna, nici, tkaniny z roślin uprawianych przez ludność wiejską. Odtwarza zapomniane na wsi lasowiackiej sposoby barwienia nici z naturalnych surowców.

 

Fot. Archiwum muzeum

 Ekspozycja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popularyzuje lasowiacki haft. Przybliża znaczenie kolorów w różnych aspektach życia dawnych mieszkańców wsi lasowiackiej, szczególnie w kontekście kolorytu nici i tkanin. Ich barwa i jej rola w sferze symbolicznej znalazła także wydźwięk w bogatej obrzędowości oraz lecznictwie ludowym.


Na wystawie zostało pokazanych kilkadziesiąt eksponatów etnograficznych, w tym dawne narzędzia służące do pozyskiwania nici i płótna oraz stroje ludowe eksponujące unikatowe przykłady ludowego haftu występującego niegdyś w regionie lasowiackim, pochodzące głównie z przełomu XIX/XX w.


Część przyrodnicza obejmuje specjalnie przygotowane dla celów ekspozycji surowce pochodzenia roślinnego: naturalne barwniki i rośliny włóknodajne.

 

Ten świat przyrody można obserwować i badać także za pomocą mikroskopów, natomiast stanowisko laboratoryjno-techniczne daje możliwość poznania tajników barwienia, zachęca do samodzielnych doświadczeń i zabawy w barwienie nici i tkanin.

 

Fot. Archiwum muzeum

 Ekspozycja

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Na materiał archiwalny złożyły się fotografie i projekcje filmów dokumentujących zanikające tradycje rękodzielnicze: wykonywanie haftu ludowego i obróbkę lnu prezentowane przez znane i cenione twórczynie ludowe kultywujące dawne tradycje.

 

Obok prezentacji multimedialnych zostały zaprezentowane na interaktywnych ekranach dotykowych dwie animacje Wyszywanie na ekranie i Kod koloru, przygotowane z myślą o najmłodszych.

 

 

Fot. Archiwum muzeum

 Ekspozycja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Za pomocą nowoczesnego języka wizualnego, dostosowanego do percepcji dzieci, są przekazane treści merytoryczne i przybliżają sposób wykonywania ludowych haftów oraz wiedzę o naturalnych barwnikach i symbolikę kolorów w bogatej obrzędowości i wierzeniach ludowych.

 

Najmłodsi zaproszeni są również do gry - zagadki w przestrzeni muzealnej.
Wystawie towarzyszy publikacja wydana w języku polskim i angielskim, swoisty poradnik barwierski, zawierająca m.in. receptury barwierskie i opis najważniejszych roślin barwierskich.

 

Zobacz też:

Tkanie krajki http://wiano.eu/article/2342

Gręplowanie wełny http://wiano.eu/article/2248

Obróbka lnu http://wiano.eu/article/2204

Gręplowanie wełny http://wiano.eu/article/1870

Jak to ze lnem było http://wiano.eu/article/1880

Tkanie na krosnach http://wiano.eu/article/1318

Warsztaty tkackie http://wiano.eu/article/1263

Obróbka lnu http://wiano.eu/article/1260

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263