wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-05-01 Skansen w Kłóbce

Od 1 maja zostaje wydłużony czas pracy Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce. Zwiedzający będą mogli oglądać ekspozycje od 10.00 do 18.00. codziennie, poza poniedziałkiem aż do października. 

 

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny prezentuje zabudowę dawnej wsi swojego regionu. Można zobaczyć tradycyjne przedmioty i narzędzia związane z życiem i pracą mieszkańców z przełomu XIX i XX w. (do lat 30. XX wieku).

 

Fot. Archiwum własne

Skansen w Kłóbce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Atrakcją są również organizowane trzy razy w ciągu sezonu letniego festyny folklorystyczne z cyklu „Z życia dawnej wsi” (w tym roku w następujących terminach: 29 czerwca, 3 sierpnia i 7 września).

 

Ich założeniem jest pokazanie zwyczajów, obrzędów oraz życia codziennego dawnej kujawskiej wsi. Podczas tych spotkań występują zespoły folklorystyczne, kapele ludowe, w warsztatach pracują rzemieślnicy itd.

 

Fot. Archiwum własne

1. Lepienie z gliny

2. Pranie w balii

3. Ucieranie ziarna na mąkę

4. Ubijanie masła

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na imprezy zapraszani są również twórcy ludowi, producenci tradycyjnej żywności, od których można kupić wyroby sztuki, rękodzieła ludowego oraz regionalnego jadła.

 

Dużą frajdę sprawiają dzieciom zajęcia interaktywne prowadzone przez cały rok.


Oto tematyka tych zajęć:

 

1. W domu i zagrodzie naszych pradziadków
Spotkanie przybliża życie i pracę w gospodarstwie domowym z przełomu XIX i XX w. W czasie lekcji dzieci zajmują się tradycyjnym praniem w balii, wyżymają i maglują bieliznę, a także próbują swych sił w pracach gospodarskich - w młóceniu ziarna cepem, mieleniu na żarnach i wianiu.


2. Dawne zawody na kujawskiej wsi
Lekcja o dawnym przemyśle, prowadzona w oparciu o ekspozycje garncarni i kuźni. Atrakcją jest pokaz pracy kowala oraz możliwość uczestnictwa w kuciu żelaza na gorąco, a także zabawy polegające na formowaniu naczyń na kole garncarskim lub lepieniu figurek z gliny.


3. Kolorowy świat z bibuły i łat

Dzieci poznają i oglądają dawne dekoracje kujawskiej chałupy - bibułkowe bukiety, girlandy kwiatowe wokół obrazów, słomiane pająki zawieszane u sufitu, itp. Następnie wykonują własnoręcznie ozdoby - są to (do wyboru): bibułkowe kwiaty, papierowe firanki, malowane "makatki" lub pająki ze słomy.


W drugiej części spotkania dzieci wspólnie robią stracha na wróble, nieodzowny i barwny element wiejskiego pejzażu (Lekcja prowadzona przez cały rok).

 

4. Radosny czas Bożego Narodzenia
Zajęcia w dwóch blokach tematycznych: jeden poświęcony szopce bożonarodzeniowej powiązany z prezentacją postaci z szopki; drugi dotyczy dawnych sposobów strojenia choinki i wykonywania ozdób (Lekcja prowadzona w okresie Świąt Bożego Narodzenia).

 

5. Wielkanoc w zwyczajach i sztuce ludowej Kujaw
Zajęcia składają się z dwóch lekcji poświęconych zwyczajom Wielkiego Tygodnia z pokazami wykonywania palm i zdobienia jaj (Lekcja prowadzona w okresie Świąt Wielkanocnych).

 

6. Kto ma pszczoły, ten ma miód
Podczas tej lekcji jej uczestnicy spotykają się z pszczelarzem, który opowiada o życiu oraz zwyczajach pszczół. Dzieci próbują rozmaitych gatunków miodu oraz robią własnoręcznie woskową świeczkę (Lekcja prowadzona przez cały rok).

 

7. "Mieszkać piękniej" - tradycyjne zdobienie wnętrz na Kujawach
Lekcja dotyczy zagadnienia zdobnictwa ludowego, czyli tradycyjnego odnawiania ścian i upiększania wnętrz mieszkalnych w ciągu minionego stulecia (Lekcja prowadzona przez cały rok).

 

8. "Na świętego Jędrzeja pannom z wróżby nadzieja" - tradycje zwyczaju andrzejkowego na Kujawach
Przypomnienie dzisiejszym uczniom dawnego zwyczaju, wróżb matrymonialnych dziewczęcych w wigilię św. Andrzeja (29.11) (Lekcja prowadzona w listopadzie).

 

9. Jak dawniej ubierali się ludzie na wsi
Lekcja opowiadająca o tym, jak mieszkańcy tradycyjnej wsi ubierali się z okazji świąt, a jak na co dzień. Podczas słuchania o dawnych ubiorach, dzieci oglądają zabytkowe stroje kobiece i męskie.

 

W drugiej części zajęć, uczestnicy "ubierają" figurki Kujawiaków w tekturowe, kolorowe elementy stroju (spodnie, spódnice, fartuchy, koszule, korale i inne). (Lekcja prowadzona przez cały rok).

 

Zobacz też:

Tłoczenie oleju

Lekcja kaligrafii

Jak prać w balii

Życie w kurniku

Wicie wianków

Jak lepić z gliny

Wyrabianie kaszy

Ubijanie masła

Drukowanie wzorów

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263