wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-07-21 Hafty Dolnego Śląska

Hafty Dolnego Śląska. Zdobiły strój, przywdziewany na terenach przeważającej części  Dolnego Śląska. W męskim ubiorze wyszycia niekiedy zdobiły kamizelki. Haft biały zdobił zapaski i chustki, składane po przekątnej i zarzucane na ramiona.

 

Haft biały zachował się do naszych czasów m.in. dlatego, że miejscowi regionaliści, jeszcze w latach 30. XX wieku podejmowali próby rekonstrukcji stroju i organizowali kursy nauki haftu.

 

Stroje najpierw przestali nosić mężczyźni. W  pierwszej połowie XIX wieku, odzież tradycyjną zarzuciły także kobiety. Najdłużej, bo do końca dziewiętnastego stulecia uchowała się ona w Karkonoszach i u ich podnóża, a ściślej w okolicach Szklarskiej Poręby. Z tym to obszarem jest związany też  haft biały.

 

Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova

1. Haft biały o układzie pasowym z brzegu chustki

2. Haft na kamizelce męskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Haft z naroża zapaski

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Motywy haftu
W haftach białych, wykonywanych białą nitką na płótnie lub batyście o tym samym kolorze, motywy były zakomponowane w trzech zespołach.

 

Pierwszy tworzyły ułożone pasowo szlaki  z falistych linii z kropkami, kwiatkami i listkami lub owalnych albo okrągłych otworów wypełnionych siateczkami o różnych wzorach.

 

Do drugiego przynależały duże i rozbudowane kompozycje na planie zbliżonym do trójkąta. Tworzyły je kwiatowe bukiety osadzone w wazonach o esowato wygiętych uchach.

 

Trzecia grupa to małe bukieciki - najczęściej  jeden lub kilka kwiatków na gałązce. Natomiast w hafcie  wielokolorowym,   kwiatowe  motywy były niewielkie, delikatne w formie, a tworzyły je  podłużne, ukwiecone i ulistnione gałązki.

 


Sposób haftowania
Hafty białe, w części ażurowe (ażur przekuwany i  ażur wycinany)  wykonywano nićmi bawełnianymi, natomiast płaskie, wielokolorowe nitkami jedwabnymi. W obu przypadkach praca nad nimi wymagała  wielkiej wprawy, precyzji i kunsztu.

 

Hafty białe wykonywano ściegami atłaskowymi (płaskimi i wypukłymi), ściegami dzierganymi (dziergany właściwy i łańcuszek), ściegami za igłą (sznureczek). Natomiast  wielokolorowe wyszycia powstawały przy użyciu ściegów  atłaskowych - płaskich i wypukłych.

 

Rys. Elżbieta Piskorz-Branekova

 Ściegi:

1. atłasek

2. sznureczek

3. atłasek prosty

4. dziergany

5. łańcuszek

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie części stroju ozdabiano
Hafty wyszywano na widocznych częściach ubioru, zgodnie ze stałymi zasadami, umieszczano je w miejscach najbardziej wyeksponowanych.

 

W haftach białych  motywy o układzie pasowym były rozłożone  wzdłuż trzech boków zapaski i dwóch chustki. Duże kompozycje kwiatowe eksponowano na  dwóch narożach zapaski i jednym  rogu chustki, natomiast małe „rozsypane” były rytmicznie na całej powierzchni zapaski w częściach nie ozdobionych uprzednio haftem. 

 

Wielokolorowe wyszycia przyozdabiały wyłącznie przody męskich kamizelek, widoczne z pod żupana. Większe kompozycje wyszywano wzdłuż ich krawędzi, małe rozłożone rytmicznie na ich pozostałej powierzchni.

 

Elżbieta Piskorz-Branekova

 

 

Do pobrania

 

1. Rysunek z haftu z naroża zapaski

2. Rysunek małego motywu zapaski

3. Rysunek z haftu z kamizelki męskiej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nauka haftu dla początkujących

 

 

 

 

 

Warto wiedzieć:

 

żupan - długie sięgające prawie do kostek okrycie wierzchnie z rękawami, szyte z granatowego, czarnego, niekiedy tylko brązowego sukna. Z prostymi przodami i  dwuczęściowym wykładanym kołnierzem. Zgodnie z miejscową modą nigdy nie zapinane mimo, że posiadało guziki.

 

 

Zobacz też:

Encyklopedia haftu

Haft kujawski

Haft łowicki

Haft biskupiański

Haft kaszubski

Haft łowicki

Haft sieradzki

Haft kujawski

Haft kurpiowski

Haft kujawski

Haft kujawski


 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263