wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-03-26 Wielkanoc na Śląsku

Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” podczas imprezy plenerowej  „Wielkanoc na Śląsku” 29 marca pokaże zwyczaje wiosenne  i wielkanocne.

 

Skansen w tym dniu odwiedzą barwni, wilamowscy Śmiergustincy, którzy przedstawią jedną z ciekawszych tradycji folklorystycznych, nierozerwalnie związaną z Lanym Poniedziałkiem.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Śmiergustincy

2. Lany Poniedziałek

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Już w niedzielę wielkanocną wieczorem spotykają się młodzieńcy w śmierguśnickim przebraniu. Chodzą od domu do domu – do wszystkich dziewczyn z graniem i z wielkim hałasem.

 

Tam w zamian otrzymują ciasto i wino.

 

Śmierguśnicy chodzą do dziewczyn całą noc. Nie mogą opuścić żadnego domu, bo by się dziewczyna obraziła. W lany poniedziałek oblewają dziewczęta, niektórzy z nich chcą je nawet całować.

 

Tradycja "śmierguśników", czyli przebranych młodzieńców, sięga już dwustu lat. W regionie najhuczniej Lany Poniedziałek obchodzony jest w Wilamowicach.

 

Organizatorzy opowiedzą m.in. o Turkach, czyli wielkanocnych strażach grobowych, zwyczaju „ pękania skał „ , „ faklach „ i wielkopiątkowym obmywaniu.

 

Nazwa Turki lub Armia Turecka odnoszą się do wielkanocnej straży grobowej. Po zwycięstwie po odsieczy wiedeńskiej króla Jana III Sobieskiego w 1683 r. wraz z polskim wojskiem przybyli tureccy jeńcy w bogatych orientalnych mundurach.

 

Żołnierze, przebrani w tureckie stroje, stanęli jako straż przy grobie Jezusa Chrystusa w podzięce za zachowane zdrowie i życie. Mówi się, że powrócili do rodzinnych miejscowości podczas uroczystości Wielkiego Piątku. Tamto wydarzenie dało początek długiej tradycji Turków – straży wielkanocnych grobowych. Więcej o Turkach http://www.wielkanocne-straze-grobowe.rzeszow.pl/

 

Fot. Archiwum muzeum etnograficzne Rzeszów

Straże wielkanocne grobowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwiedzający usłyszą o „ passze żydów i Wielkanocy chrześcijan, czyli słów kilka o rachunku czasu”. Dowiedzą się, co kryje się pod kolorami kroszonek i jak dawniej szykowano się do tego święta.

 

Uczestnicy wspólnie wykonają Marzannę, a potem spalą ją w ogniskach.

 

Na gości czekają warsztaty bibułkarskie, warsztaty wykonywania jajek metodą batiku, a na najmłodszych tradycyjnie zabawa „ szukanie zajączka".


Koła Gospodyń Wiejskich i skansenowska karczma przygotują dania goszczące na świątecznych stołach. Nie zabraknie też tradycyjnego jarmarku.

 

Zobacz też:

Wielkanoc na Śląsku

Wielkanoc na Śląsku 

Zabawy wielkanocne

Wielkanocne zwyczaje

Jastre na Kaszubach

Wielkanoc Kujawy

Wielkanoc na Podhalu

Wielkanoc na Mazowszu

Dyngus Przywoływki 

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263