wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-08-25 Jak wyrzeźbić babę

Wielu twórców swoją artystyczną działalność podejmowało w starszym wieku – nawet 86 lat, kiedy nie ciążyły już na nich obowiązki zawodowe, bądź  z powodu stanu zdrowia byli wykluczani z innych zajęć. Mimo wieku, uzyskiwali światowy rozgłos.  Na rzeźbienie zatem nigdy nie jest za późno. Ty także możesz spróbować swoich sił.

 

 

Fot. Archiwum własne

1. 2. Fugurki Małgorzaty Kosińskiej


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na warsztatach w Muzeum w Łowiczu, prowadzonych przez twórczynię ludową Małgorzatę Kosińską, dowiedzieliśmy się, że rzeźbienie należy zacząć od opanowania techniki na miękkim materiale.

 

Niektórzy próbują dłubać dłutem w mydle, ale lepiej jest przygotować sobie kawałek kory – bez większego wysiłku będziemy kroić nasz drewniany klocek narzędziami rzeźbiarskimi: dłutem półokrągłym (do obróbki ogólnej), knypem (formą nożyka) i dłutem trójkątem.

 

Profesjonalni rzeźbiarze mają całe zestawy narzędzi, nam jednak wystarczą te podstawowe.

 

Nauczymy się rzeźbić wykonując wiejską babę. Z początku może wyjdzie nam nieporadna figurka, ale przecież od czegoś trzeba zacząć.

 

Kora jest miękka, więc łatwo będzie jnam operować narzędziami.

 

Fot. Archiwum własne

1. Baba wiejska

2. 4. Na twarzy najpierws rzeźbimy nos

3. Przez nakucie gwoździem oka wydobywamy spojrzenie

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygotowany klocek dzielimy na trzy części - w myśli lub zaznaczając ołówkiem.

 

Pierwsza część to będzie głowa naszej baby, potem zaznaczamy tułów i spódnicę, trzecia część – ta najmniejsza – stanie się podstawą figurki.


Rzeźbienie wykonujemy w myśl zasady – od ogółu do szczegółu. A zatem wydobywamy najpierw postać z grubsza, potem rzeźbimy detale.


Zaczynamy od głowy wiejskiej baby. Obrysowujemy twarz, a następnie po kole wykonujemy wcięcie. Wydobędziemy w ten sposób głowę, na której zawinięta jest chusta. Potem rzeźbimy jej tułów, ręce, spódnice, a następnie nacinamy podstawę.

 

Aby wydobyć biust i przedramię, wystarczy dłutem trójkątnym wykonać jedno nacięcie. Jak to zrobić - sprawdźcie na filmie.


Pamiętajcie, twórcy biorąc do ręki klocek drewna, oczami wyobraźni widzą już swoją figurkę. Kiedy opanujesz technikę, kieruj się swoim instynktem artystycznym. Nie naśladuj innych. Może wydobędziesz ze swojego wnętrza swój styl. Odkryjesz w sobie talent.

 

 

Jak wyrzeźbić babę wiejską

 

 

 

 

Zobacz też:

Czym rzeźbić

Rzeźbienie w drewnie

Rzeźby Słomińskiego

Ludowe świątki

Kolekcja Nawrockich

Chrystus Frasobliwy

Sztuka ludowa\rzeźba ludowa

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263