wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-08-26 Kaszubska szkoła

Zajęcia w zabytkowej szkole: śpiewanie Kaszubskich Nut, warsztaty muzyczne, lekcje języka kaszubskiego, a także pisanie gęsim piórem  to propozycja Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. 

 

Na terenie muzeum znajduje się dziewiętnastowieczna szkoła z Więcków – wyposażona tak jak to w okresie międzywojennym było.

 

Fot. Archiwum własne

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z dokumentów pochodzących z 1861 r. wynika,  że szkoła ze wsi Więckowy została wybudowana w latach 50.tych XIX w. w konstrukcji szkieletowej. To znaczy najpierw  postawiono drewniany szkielet budynku ze słupów, a potem połączono je na różnej poziomej wysokości belkami, ściany usztywniają skośne zastrzały (belki). Drewniany szkielet został wypełniony gliną.  


Wnętrze budynki zostało podzielone na izbę lekcyjną i mieszkanie dla nauczyciela. Budynek pełnił funkcję szkoły do 1887 r. tj. do czasu wybudowania w Więckowach nowej, bardziej przestronnej szkoły ceglanej.

 

Izbę szkolną wyposażono w sprzęty używane w wiejskich szkołach na Pomorzu Gdańskim do lat 20-tych XX wieku.


Stoją tam m.in. drewniane ławki, tablica, po której pisano kredą, duże liczydła. Wiszą Kaszubskie Nuty, krzyż i godło II Rzeczypospolitej. Na biurku nauczyciela znajdują się m.in. małe liczydła i biczyk do karcenia dzieci.


Na wyposażeniu skansenowskiej szkoły znajdują się muzyczne instrumenty, w tym kołatki i diabelskie skrzypki. Uczestnicy lekcji piszą gęsim piórem, mocząc je w atramencie. To nie takie proste stawiać gęsim piórem zgrabne literki. 

 

 

W kaszubskiej szkole

 

 

 

Zobacz też:

Kaszubskie nuty

Tańce kaszubskie

Lekcja kaligrafii w skansenie w Kłóbce

Lekcja kaligrafii w skansenie w Maurzycach

Szkolne gregorianki

Szkoła z Wapiennicy

Szkoła z Wapiennicy - historia

Jak to kiedyś było

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263