wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-10-23 Smażenie powideł

W starej chacie „biedniaczej” w radomskim skansenie buchał dym z komina. Kuchnia ogniowa została rozpalona, aby pokazać jak smażyło się powidła i suszono jabłka. 

 

Najpierw pokrojone w talarki jabłka nawlekano na sznurki. Potem wieszało się je nad okapem, nad kuchnią. I wisiały tak aż się ususzyły.


Susz z jabłek łatwiej było przechować aniżeli surowe jabłka. Z suszu robiono w zimę kompoty lub owocowe zupy.

 

Fot. Archiwum własne

1. Kosz z jabłkami i gruszkami

2. Kuchnia ogniowa

3. Sznury jabłek przy okapie

4. Płyta grzewcza z fajerkami i piec chlebowy


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powidła smażono w garnku przez kilka dni.


Najpierw drylowano śliwki. Potem wsypywano je do garnka i wsypywano cukier w proporcjach 5 kg śliwek węgierek i 0,5 kg cukru. Trzeba było je bardzo często mieszać, aby się nie przypaliły. Gdy już były gotowe powidła, przekładano je do słoików.


Chałupa „biedniacza” najpierw była spichlerzem, potem na początku XX wieku przerobiono ją na mieszkanie. Dobudowano urządzenia kuchenne i grzewcze: trzon kuchenny, piec chlebowy, piec grzewczy.

 

Nad kuchnią zamontowano kapę, która miała odprowadzać opary gotujących się potraw i dym z polan wygarnianych z pieca chlebowego.

 

Wnętrze jest zaaranżowane na chatę wiejskiej wyrobnicy, zielarki z przełomu XIX i XX wieku. Bielona izba jest wyposażona tylko w niezbędne sprzęty: wyrko do spania, dwa krzesła, ławy, kufer na odzież, półkę z naczyniami. Nad wyrkiem wiszą obrazy o tematyce religijnej.  No i jeszcze jest „święty kąt” jak w każdej chacie. 

 

 

Suszenie jabłek, smażenie powideł

 

 

 

Zobacz też:

Kasza z kaszarki

Kiszenie kapusty

Jak zrobić kiełbasę

Jak robiono melasę

Tłoczenie oleju

Ubijanie masła

Pieczenie chleba

Sołtys gotuje

Muzea i skanseny\Radom\muzeum wsi radomskiej

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263