wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-12-06 Gwiazda kolędnicza

Gwiazda kolędnicza jest podstawowym atrybutem kolędników. Symbolizuje Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła pasterzy i trzech królów ku Dzieciątku Narodzonemu. Gwiazda kolędnicza prowadzi kolędników z Dobrą Nowiną od domu do domu.


Dzisiaj wyrób gwiazd kolędniczych praktycznie został zapomniany. Nieliczni kultywują tę tradycję.

 

Fot. Archiwumwłasne

Gwiazdy kolędnicze rabczańskie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziadek Huberta Rapciaka z Poręby robił m.in. dla Muzeum im. Orkana w Rabce-Zdroju dużo gwiazd kolędniczych, szopek. Po jego śmierci rzemiosło to odeszło w zapomnienie. Moda na kolędników minęła.

 

Dzisiaj rzemiosło wyrobu gwiazd kontynuuje jego wnuk Hubert. Zaczął trzy lata temu. – Dziadka nie znałem – mówi – ale czuję go jakoś w sobie, tę jego pracę i pasję. Nikt mnie wyrobu gwiazd nie nauczył. Ale przypatrzyłem się dziadkowej robocie. No i jakoś to wychodzi. 


Ludzie już tak są przesiąknięci fabrykacją wszystkiego, że potrafią zadzwonić w Wigilię rano, by zamówić gwiazdę. No i weź im człowieku stwórz tę gwiazdę w mig, trzeba było dzwonić w październiku - mówię. To przecież ręczna, żmudna robota. 

 

Fot. Archiwum własne

1.Hubert Rapciak i jego skrzypce

2. Wycinanki na gwieździe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hubert Rapciak wykonuje gwiazdy, bo to ładna tradycja i co by ją rozpowszechnić na nowo. – To bardzo ładny symbol świąt, naszych góralskich.


Aby ją podtrzymywać, pokazuje jak wykonać gwiazdy na warsztatach w Muzeum im. Orkana w Rabce Zdroju. Ze swoimi pracami wpisał się w projekt muzealników „O rabczańskich rzemieślnikach”. 

 

Cykl ten powstał, by zachować pamięć o dawnych mistrzach i czeladnikach, działających na terenie Rabki. Rzemieślnicy, ich wiedza, stanowiły niegdyś o sile społeczności, o jej samowystarczalności.

 

Muzealnicy w terenie napotykają także na ślady odradzającego się rzemiosła, które odnalazło swoje miejsce we współczesnym świecie.

 

Jak zrobić gwiazdę kolędniczą

 

 

 

Zobacz też:

Gwiazda kolędnicza

Gwiazda kolędnicza

Gwiazda kolędnicza

Kolędowanie

Kolęda i kolędnicy

Kolędowanie

Kolędy Podkarpacia

Zwyczaje i obrzędy\bożonarodzeniowe

Rzemieślnicy z Rabki

Muzea i skanseny\rabka zdrój\muzeum im.Orkana

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263