wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-12-18 Święta na Mazowszu

Jeszcze na początku XX wieku na mazowieckiej wsi z okresem Bożego Narodzenia związanych był szereg wierzeń i obrzędów. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu stanowi jedno z ostatnich miejsc, w którym tradycje te nadal są żywe.


Już po raz 25 w muzeum odbyło się otwarcie wystawy cyklicznej „Boże Narodzenie na Mazowszu”. Stanowi ona sentymentalną podróż przez tradycję polskiej wsi, od Adwentu, czasu przygotowań, przez radość świętowania, po zwyczaje kolędnicze.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Otwarcie wystawy "Boże Narodzenie na Mazowszu"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zrealizowało projekt oświetlenia skansenowskiej wsi i wnętrz obiektów wchodzących w jej skład. Dzięki temu przybyli na uroczystość goście mieli okazję podziwiać pięknie oświetloną wystawę podczas wieczornego zwiedzania.

 

Pozwoliło im to jeszcze lepiej poczuć atmosferę dawnych Świąt.

 

Zwiedzający zobaczyli jakie prace wykonywano w czasie przedświątecznym, jak wyglądała wieczerza wigilijna pod koniec XIX wieku, a jak w latach 20-tych XX wieku, zobaczyli też z czego wykonywano ozdoby na choinkę i poznali różne grupy przebierańców odwiedzające domostwa w karnawale.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Dwór z Uniszek Zawadzkich

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedną z najważniejszych części wydarzenia stanowiło otwarcie nowej ekspozycji w przeniesionym na teren muzeum w roku 2012 dworze ziemiańskim z Uniszek Zawadzkich.

 

Klimatyczne wnętrza przygotowane z ogromną pieczołowitością przybliżyły oglądającym realia życia w zamożnej rodzinie szlacheckiej sprzed prawie 200 lat.

 

Jarosław Asztemborski

 

Zobacz też:

Boże Narodzenie na Mazowszu

Śląska Wigilia

Wigilia na Podlasiu

Wigilia u Dolinian

Wigilia na Kujawach

Święta w Radomskiem

Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe

Muzea i skanseny\sierpc\muzeum wsi mazowieckiej

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263