wiano.eu
YouTubeFacebook

2017-05-11 Festiwal Piwa 2017

Smakosze piwa będą mieli okazję w niedzielę 14 maja posmakować trunków pochodzących z małych i średnich browarów wielkopolskich. Już po raz siódmy Muzeum Rolnictwa w Szreniawie organizuje Festiwal Piwa – imprezę plenerową o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym poświęconą piwowarstwu.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Festiwal piwa

2. Ogródki piwne

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Głównym celem dorocznego wydarzenia jest przedstawienie tradycji spożywania piwa na ziemiach polskich w ujęciu historycznym, przybliżenie sposobu warzenia piwa, prezentacja małych i średnich browarów funkcjonujących obecnie w Wielkopolsce, a także pokazanie wyrobu piw tzw. domowych. Ponadto zostaną zaprezentowane właściwości lecznicze i kosmetyczne piwa.

 

Na terenie muzeum staną ogródki piwne poszczególnych browarów regionalnych. Odbędzie się w nich prezentacja i sprzedaż wyrobów.

 

Na stanowisku „Piwowarstwo domowe” zostaną zademonstrowane sposoby wyrobu piwa górnej i dolnej fermentacji, a także współczesny sprzęt oraz surowce do wyrobu piwa domowego.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Degustacja piwa

2. Sposoby wyrobu piwa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum przedstawi też ekspozycję przedstawiającą zabytkowy sprzęt do produkcji piwa ze swoich zbiorów. Na stanowisku kolekcjonerów birofilskich do obejrzenia będzie też kolekcja unikatowych kapsli do butelek. 

 

Organizatorzy imprezy zapowiadają też stragan prezentujący i oferujący piwa z całego świata.

 

Piwo ma także właściwości lecznicze. Na stanowisku „Leki z domowej apteki – Piwo” zwiedzający poznają lecznicze walory piwa, jego znaczenie w zapobieganiu i leczeniu wielu schorzeń.

 

Piwo służy także urodzie. Jego kosmetyczne właściwości były znane już w starożytności. Sporządzone i pokazane będą „mikstury” pielęgnujące urodę. Zaplanowano urządzenie piwnego SPA na terenie wydarzenia. 

 

Wśród atrakcji Festiwalu będą też pogadanki oraz ciekawostki na temat piwa „To i owo o piwie”, konkursy dla publiczności „Zostań degustatorem piwa" oraz quiz piwny, a także niespodzianki.

 

Ale nie tylko piwo będzie przedmiotem Festiwalu. Organizatorzy zaplanowali pokazy wypieku chleba, pracy twórców ludowych i rzemieślników w połączeniu ze sprzedażą ich wyrobów.

 

Muzeum pokaże także i uruchomi zabytkowe maszyny rolnicze ze swoich kolekcji.


Pobyt umili występ kapeli „Po  zagonach”.

 

A dla tych, którzy nie mogą wziąć udziału w imprezie, polecamy polewkę piwną do posmakowania w domu.

 

 

Polewka piwna

 

Składniki:

 

  kromka chleba

  dwie butelki piwa

  ser

  4 jajka

 

Wykonanie

 

Dwie butelki piwa wlać do garnka, wrzucić doń kromkę chleba. Zagotować i w tej chwili chleb łyżką sitkową wyjąć, a zupę zaprawić czterema żółtkami rozbitymi do białości z cukrem.

 

Nie pozwolić, aby się zagotowała, bo by się żółtka ścięły. Dodać także kwaterkę dobrej surowej śmetany. Do tej zupy podaje się ser, krajany w kostkę i grzanki z rogalów.

 

Zobacz też:

Polewka piwna z serem

Polewka piwna 

Właściwości piwa

Piwo jałowcowe

Likier z tataraku

Miodówka

Psikuna i ostoja

Sołtys gotuje

Muzea i skanseny\Szreniawa-Muzeum Rolnictwa

 

 

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263