Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2014-07-29 Haft górali śląskich
Hafty górali śląskich. Zdobią strój górali Beskidu Śląskiego, określanych też mianem górali beskidzkich, beskidowych lub śląskich. Wyszycia są niezwykłe i jedyne tego rodzaju w Polsce.
Ich pierwsza osobliwość polega na tym, że rzędy ściegów stanowią tło haftu, a motywy tworzą (zawsze białe) nie pokryte wyszyciami partie tkaniny.
Druga to fakt, że są wykonywane prawie w całości typowym tylko dla tego regionu krzyżykiem istebniańskim (warkoczykowym, śląskim).
W ubiorze męskim hafty były najczęściej brązowe, z niewielkimi elementami czarnymi i podkreśleniami w kolorze czerwonym w tzw. znaku na koszuli męskiej.
Natomiast w stroju dziewcząt i młodych kobiet czerwone, a w noszonym przez starsze kobiety czarne, dla wdów i panien z nieślubnym dzieckiem rezerwowano kolor niebieski lub fioletowy.
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
1. Haft z zaniedrza koszuli męskiej, w części dolnej prostokątny znak
2. Wzornik haftów (pytla)
Motywy haftu
Kobiety wyszywały najczęściej z „głowy”, na ogół tylko te zajmujące się haftem zawodowo korzystały z wzorników (pytli).
Motywy używane w hafcie mogły być roślinne (drzewa, liście, kwiaty, owoce), zwierzęce (głównie przedstawienia ptaków), nawiązujące do zjawisk atmosferycznych i ciał niebieskich (np. gwiazdy, chmury), pokazujące przedmioty użytkowe (np. wazonik, wóz) lub kultowe (np. kielich, korona).
Ponadto haftowano także motywy abstrakcyjne (np. kostka, serduszko). W większości motywy te miały swe nazwy własne np. chmury, gwiozdki, ptoszki ze stromkiem (drzewkiem), serca, stromki, winohradki (winne grona).
Fot. Archiwum Elżbieta Piskorz-Branekova
od góry:
1. Haft z kołnierzyka (obójka) koszuli kobiecej, tzw. winohradki
2. Haft z mankietu (lemieszka) koszuli kobiecej, tzw. gwiozdki małe i duże
3. Haft z kołnierzyka (obójka) koszuli kobiecej, tzw. koniczynki
4. Haft z mankietu (lemieszka) koszuli kobiecej, tzw. chmury
Sposób haftowania
Podstawowy ścieg używany do wykonania zdobień zarówno na kabotkach jak i koszulach męskich to krzyżyk istebniański. Wyszywano go zawsze od strony lewej ku prawej i haftowano nim motyw zasadniczy.
Natomiast krzyżyk właściwy pełnił rolę uzupełniającą. Stosowano go w układach pasowych i w zależności od sposobu jego rozmieszczenia tworzone nim motywy zwano krzyżyki, godek oraz kurza łapka. Do haftów, niezależnie od ich kolorystyki używano nici bawełnianych o jedwabistym połysku.
Rys. Elżbieta Piskorz-Branekova
Ściegi:
1. krzyżyk istebniański (warkoczykowy, śląski)
2. krzyżyk właściwy
|
|||
Jakie części stroju ozdabiano
W ubiorach Górali Śląskich najdłużej i najpowszechniej haft przystrajał koszule męskie i kobiece (kabotki).
Na męskich szlaki wyszycia, o układzie pasowym rozmieszczono wzdłuż brzegów prostych, nie wszytych w mankiet rękawów i po obu stronach, biegnącego do połowy piersi rozcięcia (zaniedrza), które w dolnej części wykończone było prostokątnym znakiem.
Hafty na koszulach kobiecych, miały też układ pasowy, umieszczano je na kołnierzyku (obójku), mankietach lemieszkach, pokrywały prawie całą ich powierzchnię. Wyszywane na nich motywy zwykle były różne, ale zawsze w tym samym kolorze.
Elżbieta Piskorz-Branekova
Do pobrania:
1. Rysunek haftu ze znaku na koszuli męskiej
2. Rysunek haftu z mankietu (lemieszka) koszuli kobiecej, tzw. gwiozdki
3. Rysunek haftu z kołnierzyka (obójka) koszuli kobiecej, tzw. ptaszki ze stromkiem
4. Rysunek haftu z z mankietu (lemieszka) koszuli kobiecej, tzw. winohradki
Nauka haftu dla początkujących
Warto wiedzieć, że:
chmury - motyw zaliczany do grupy odnoszących się do zjawisk atmosferycznych i ciał niebieskich wykonywany krzyżykiem istebniańskim.
godek - motyw wykonywany krzyżykiem właściwym robionym jednoetapowo. Krzyżyki biegną zawsze po skosie (w stosunku do splotu tkaniny). Są rozmieszczone tak, że jedno z ich ramion tworzy razem linię prostą.
Motyw godka składa się z trzech krzyżyków, w których każdy bierze początek w tym miejscu gdzie skończył się poprzedni.
gwiozdki - motyw zaliczany do grupy odnoszących się do zjawisk atmosferycznych i ciał niebieskich wykonywany krzyżykiem istebniańskim.
kabotek - krótka sięgająca do pasa koszulka z białego perkalu lub batystu. Jej zachodzące na siebie przody tak jak i plecy są mocno przymarszczone, przy szyi koszulka ma obójek (niski stojący kołnierzyk), a jej krótkie sięgające do łokcia rękawy wykończone są mankiecikami (lemieczkami).
koniczynki - motyw zaliczany do grupy roślinnych używany w hafcie krzyżykiem istebniańskim.
kurza stopka - motyw wykonywany krzyżykiem właściwym robionym jednoetapowo. Ma on zawsze układ liniowy, a wykonanie całego pasa haftu składa się z trzech faz.
Pracę rozpoczyna się zawsze od rzędu środkowego. W nim to haftuje się po trzy umieszczone obok siebie krzyżyki robiąc je zawsze od strony prawej ku lewej.
Po dojściu do brzegu przewraca się tkaninę „do góry nogami” i wyszywa się rząd, który będzie ostatecznie górnym, umieszczając po jednym krzyżyku nad środkowym krzyżykiem uprzednio wykonanego motywu.
Po dojściu do brzegu rozpoczyna się wyszywanie rzędu, który po zakończeniu haftu będzie dolnym, krzyżyki rozmieszcza się tak jak w rzędzie górnym.
krzyżyki - pasowy motyw wykonywany krzyżykiem właściwym służący do tworzenia obramowań okalających haft zasadniczy.
lemieczki - wąskie mankiety przy koszuli kobiecej, ozdobione na całej powierzchni czerwonym lub czarnym haftem krzyżykowym. Przy koszuli męskiej wykończenie prostych, nie wszytych w mankiet rękawów.
obójek - niski stojący kołnierzyk stanowiący wykończenie zarówno koszuli kobiecej jak i męskiej. Prawie na całej powierzchni ozdobiony haftem krzyżykowym.
ptoszki ze stromkiem - motyw zaliczany do grupy zwierzęcych używany w hafcie krzyżykiem istebniańskim.
pytla - wzornik haftów wykonywany początkowo wyłącznie na płótnie, w okresie międzywojennym coraz częściej wzory haftów przerysowywano na papier i wzornik tworzyły luźne kartki lub zeszyt.
serce - motyw zaliczany do grupy abstrakcyjnych używany w hafcie krzyżykiem istebniańskim.
stromki - drzewka - motyw zaliczany do grupy roślinnych używany w hafcie krzyżykiem istebniańskim.
winohradki - motywy nawiązujące swym kształtem do winnego grona używane w hafcie należą do grupy motywów roślinnych.
zaniedrze - pionowe, sięgające do połowy piersi rozcięcie koszuli męskiej, w części dolnej zakończone prostokątnym znakiem. Brzegi zaniedrza ozdobione ułożonymi pasowo brązowymi lub szarymi haftami, wykonanymi głównie krzyżykiem istebniańskim.
znak - prostokątny, naszywany na koszulę kawałek tkaniny ozdobiony haftem, najczęściej czarnym z niewielkimi podkreśleniami czerwoną nitką. Zabezpiecza koszulę przed rozdarciem.
Zobacz też:
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )