wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-09-16 Dożynki śląskie

Podczas imprezy plenerowej „Dożynkowy chleb niesiemy” w skansenie w Chorzowie zostanie odtworzony obrzęd dożynkowy. Najstarsze opisy dożynek śląskich pokazują pewien schemat tego święta plonów. Składają się na niego pochód żniwiarzy niosący kosy i wieniec, wręczanie wieńca gospodarzowi, poczęstunek i tańce.


Na Górnym Śląsku zaczynano świętować już na polu. Gdy zbliżała się chwila zżęcia ostatnich kłosów i wiązania ostatnich snopów, zaczynano śpiewać pieśni. Kobiety i dziewczyny wiły wieniec, zwany tu powszechnie koroną i stroiły go kwiatami i wstążkami.

 

Mężczyźni tymczasem ozdabiali kłosami kosy i wozy drabiniaste.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Strojenie wozów dożynkowych w skansenie w Chorzowie

2. Pochód dożynkowy w skansenie w Chorzowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Formował się pochód. Na pierwszym wozie jechali muzykanci, na drugim dziewczęta lub przodownice (czyli te zbieraczki, które najbardziej się uwijały się  na polu) z koroną (wieńcem dożynkowym). Na pozostałych jechali żniwiarze.


W drodze, przy akompaniamencie muzyki, śpiewano stare pieśni ludowe związane ze żniwami. Kierowano się w stronę folwarku lub gospodarza.

 

Wykonywano tam pieśń znaną w całej Polsce: Przynosimy plon, w gospodarza dom.

 

Następowały potem oracje przodowników lub przodownic i przekazanie korony, którą gospodarz zawieszał w sieni nad drzwiami wiodącymi do izby.


Tańce rozpoczynał gospodarz z przodownicą, a gospodyni z przodownikiem (wykonywali tzw. taniec obrzędowy). Później gospodarz dziękował za pracę przy żniwach, potem rozpoczynał się wspólny uroczysty posiłek, zwykle pod gołym niebem.


Ostatnią częścią dożynek była wiejska zabawa z tańcami, muzyką i śpiewem do północy.

 

Fot. Archiwum muzeum

Dożynki w skansenie w Chorzowie


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opowieści o dożynkach i obrzędach z nimi związanych, wspólne ubieranie wozów i korowód dożynkowy pozwoli wszystkim poczuć klimat dawnych lat.

 

W trakcie imprezy, która odbędzie się 20 września (od 12.00 do 17.00) goście skansenu będą mogli spróbować swoich sił w mieleniu zboża żarnami, młócenia cepami oraz przyjrzeć się pracy wialni.

 

Odbędzie się też wypiek chleba w piecu chlebowym i pokaz „w starym młynie”.


Na wiejską zabawę skansen zaprasza o godzinie 15.45 Podczas niej odbędą się wspólne śpiewy i tańce oraz zabawy, które poprowadzi Zespół „Bojszowianie” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie”.

 

Zobacz też:

Dożynki łowickie

Wieniec dożynkowy

Żniwa na Podlasiu

Obrzędy żniwne

Żniwa - równianka

Żniwa na Mazowszu

Wieniec dożynkowy

Żniwa na Kaszubach

Zwyczaje i obrzędy\zycie codzienne\zajecia gospodarskie\zniwa

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263