Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2016-05-31 Piwo i polewki
Wszystkiego o piwie, jak go warzyć, jak wykorzystywać go w kuchni, w kosmetyce, lecznictwie dowiedzą się uczestnicy imprezy edukacyjno-rekreacyjnej „VI Festiwal Piwa”, którą organizuje Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.
Tysiące smakoszy piwa zjedzie się 5 czerwca do Szreniawy, by smakować browarniany napój i gustować dania kuchni opartej na wykorzystywaniu piwa jako dodatku do potraw oraz głównego ich składnika jak np. polewki piwnej.
Fot. Archiwum muzeum
Festiwal piwa w Szreniawie
Na terenie muzeum zostaną zaaranżowane ogródki piwne browarów regionalnych, hurtowni i pubów. Na stanowisku piwowarstwo domowe zostaną zademonstrowane sposoby wyrobu piwa oraz zostanie pokazany współczesny sprzęt i surowce do wyrobu piwa domowego.
Zygmunt Gloger w Encyklopedii staropolskiej podał, że w połowie XVII wieku Polacy w czasie obiadu piją tylko piwo, w ogromnych szklenicach, kładąc w nie grzanki chleba polane oliwą. Zdrowa, smaczna i posilna polewka piwna tj. piwo zagrzane z żółtkiem, zastępowała dzisiejszą kawę i herbatę na śniadanie. Piwa dawano do stołu, ile kto chciał.
Pracowite i skrzętne polskie gosposie w każdym domu przygotowywały wyśmienite, jasne, lekkie, szumujące piwo „szlacheckie”.
Wydawać by się zatem mogło, że rozpijał się ten polski naród piwem na potęgę. Tyle tylko że dawniej piwo miało niewielką zawartość alkoholu.
Sztuka warzenia piwa rozwinęła się w klasztorach. Piwo stanowiło dla mnichów naturalny napój i tylko w szczególnych przypadkach było zastępowane wodą. Dzisiaj zawartość alkoholu w piwie wynosi od 0,5 do kilkunastu procent.
Uczestnicy, którzy raczej wolą zadbać o urodę aniżeli raczyć się piwem, będą mieli okazję poznać lecznicze walory piwa oraz kosmetyczne zalety. Sporządzone i pokazane zostaną „mikstury” pielęgnujące urodę.
Drożdże piwne pozytywnie wpływają na wygląd skóry. Pomagają przy trądziku, nieczystościach skóry , infekcjach grzybicznych skóry, przy źle gojących się ranach, zapobiegają przetłuszczaniu.
Skóra staje się po nich wygładzona, delikatna i miękka. Zatem nic dziwnego, że już Egipcjanki przemywały ciało piwem.
Po pierwszym piwku przychodzi uspokojenie i ochota na drzemkę. Okazuje się, że chmiel ma działanie uspakajające i obniżające ciśnienie krwi. Dlatego też wykorzystuje się go przy produkcji leków dla ludzi chorych, zbyt nerwowych i nadpobudliwych.
Zobacz też:
Muzea i skanseny\Szreniawa\muzeum rolnictwa
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )