wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-05-31 Piwo i polewki

Wszystkiego o piwie, jak go warzyć, jak wykorzystywać go w kuchni, w kosmetyce, lecznictwie dowiedzą się uczestnicy imprezy edukacyjno-rekreacyjnej „VI Festiwal Piwa”, którą organizuje Muzeum Rolnictwa w Szreniawie.

 

Tysiące smakoszy piwa zjedzie się 5 czerwca do Szreniawy, by smakować browarniany napój i gustować dania kuchni opartej na wykorzystywaniu piwa jako dodatku do potraw oraz głównego ich składnika jak np. polewki piwnej.

 

Fot. Archiwum muzeum

Festiwal piwa w Szreniawie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na terenie muzeum zostaną zaaranżowane ogródki piwne browarów regionalnych, hurtowni i pubów. Na stanowisku piwowarstwo domowe zostaną zademonstrowane sposoby wyrobu piwa oraz zostanie pokazany współczesny sprzęt i surowce do wyrobu piwa domowego.

 

Zygmunt Gloger w Encyklopedii staropolskiej podał, że w połowie XVII wieku Polacy w czasie obiadu piją tylko piwo, w ogromnych szklenicach, kładąc w nie grzanki chleba polane oliwą. Zdrowa, smaczna i posilna polewka piwna tj. piwo zagrzane z żółtkiem, zastępowała dzisiejszą kawę i herbatę na śniadanie. Piwa dawano do stołu, ile kto chciał.

 

Pracowite i skrzętne polskie gosposie w każdym domu przygotowywały wyśmienite, jasne, lekkie, szumujące piwo „szlacheckie”.


Wydawać by się zatem mogło, że rozpijał się ten polski naród piwem na potęgę. Tyle tylko że dawniej piwo miało niewielką zawartość alkoholu.

 

Sztuka warzenia piwa rozwinęła się w klasztorach. Piwo stanowiło dla mnichów naturalny napój i tylko w szczególnych przypadkach było zastępowane wodą. Dzisiaj zawartość alkoholu w piwie wynosi od 0,5 do kilkunastu procent.

 

Uczestnicy, którzy raczej wolą zadbać o urodę aniżeli raczyć się piwem, będą mieli okazję poznać lecznicze walory piwa oraz kosmetyczne zalety. Sporządzone i pokazane zostaną „mikstury” pielęgnujące urodę.

 

Drożdże piwne pozytywnie wpływają na wygląd skóry. Pomagają przy trądziku, nieczystościach skóry , infekcjach grzybicznych skóry, przy źle gojących się ranach, zapobiegają przetłuszczaniu.
 
Skóra staje się po nich wygładzona, delikatna i miękka. Zatem nic dziwnego, że już Egipcjanki przemywały ciało piwem.

 

Po pierwszym piwku przychodzi uspokojenie i ochota na drzemkę. Okazuje się, że chmiel ma działanie uspakajające i obniżające ciśnienie krwi. Dlatego też wykorzystuje się go przy produkcji leków dla ludzi chorych, zbyt nerwowych i nadpobudliwych.

 

Zobacz też:

Polewka piwna z serem

Polewka piwna

Właściwości piwa

Piwo jałowcowe

Miodówka

Likier z tataraku

Psikuna i ostoja

Sołtys gotuje

Muzea i skanseny\Szreniawa\muzeum rolnictwa

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263