wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-09-26 Dzień Kartofla

Wykopki i szatkowanie kapusty czekają na zwiedzających, którzy w niedzielę tj. 2 października odwiedzą skansen w Chorzowie i wezmą udział w imprezie plenerowej „Dzień Kartofla”.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Kopanie kartofli

2. Kiszenie kapusty


 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ten dzień będzie można spróbować swoich sił w kiszeniu kapusty i jej ugniataniu, usłyszeć jakie zajęcia dawniej zajmowały gospodynie podczas jesiennych wieczorów, a także samemu, za pomocą kopaczki, wykopać ziemniaki z pola.

 

Ślązok do kopania kartofli używa kopaczki i nigdy nie nazwie jej motyką. Dla Ślazaka bowiem motyka to kobieta lekkich obyczajów.

 

Wykopki po Śląsku nazywają się kopidła. Dawniej podczas wykopków z suchej kartoflanej naci (łodyg) robiono fojerki (rozpalano ogniska) i w nich pieczono świeżo ukopane ziemniaki. Dzieci umilały sobie pobyt na polu podczas wykopków puszczaniem latawców (po śląsku drachów).

 

O historii, odmianach i sposobie uprawy ziemniaka opowiedzą przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, a na naszych gości czekać będą m.in.: placki na blasze, pieczonki w kociołkach, ziemniaki i jabłka z ogniska czy kartoflanka. 


Na scenie wystąpi Zespół Folklorystyczny „Bojszowianie”, który zaprezentuje program muzyczno – taneczny poświęcony śląskim pieśniom ludowym.

 

Zobacz też:  

Prażonka z kociołka

Poznańska pyra

Kiszenie kapusty

Jadłospis ubogiego

Woleńskie kartoflaki

Kiszenie kapusty po łowicku

Cepeliny

Sołtys gotuje

Muzea i skanseny\chorzów\górnośląski park etnograficzny

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263