wiano.eu
YouTubeFacebook

2016-02-27 O stroju łowickim

Na stronie internetowej Muzeum w Łowiczu znajduje się baza fotografii, która ukazuje strój łowicki od pocz. XX w. po czasy współczesne. Zawiera fotografie archiwalne, pochodzące z albumów rodzinnych, pozyskane od mieszkańców regionu.

 

Została uzupełniona także archiwalnymi pocztówkami fotograficznymi, będącymi interesującą dokumentacją stroju. Obok nich zostały zamieszczone fotografie współczesne pochodzące z końca XX i początku XXI w.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. 2. 3. Strój łowicki na starych pocztówkach

4. Współczesny strój łowicki  


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki tej bazie możemy zaobserwować zmiany, jakie zachodziły w stroju łowickim pod względem kolorystyki, zdobienia, kroju czy sposobu jego noszenia i użytkowania.


Baza opracowana została na podstawie zbiorów archiwum Muzeum w Łowiczu, a także materiałów pochodzących z terenu Łowickiego, pozyskanych w trakcie badań terenowych w 2015 r. 


Znajdują się tam też teksty o stroju łowickim, opracowane przez etnologów - muzealników i pracowników ośrodków naukowych, zajmujących się badaniami nad strojem. 


Udostępniony materiał ma przyczynić się do poszerzenia wiedzy odbiorców o jednym z najciekawszych i wciąż „żywym” polskim stroju ludowym, jakim jest strój łowicki.   

 

Baza powstała w ramach projektu: „Łowicki strój ludowy - tradycja żywa. Działania interdyscyplinarne” realizowanego przez Muzeum w Łowiczu w 2015 r.

 

Projekt uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z  programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet Kultura Ludowa. Przewidywał działania edukacyjne, popularyzatorskie, badawcze dotyczące stroju łowickiego - jednego z najbardziej rozpoznawalnych i żywotnych polskich strojów regionalnych.

 

Baza stroju łowickiego

 

Zobacz też:

Strój łowicki

O stroju łowickim

O stroju łowickim

Haft łowicki rechelieu

Haft łowicki koralikowy

Haft łowicki płaski

Haft łowicki ruski

Haft łowicki polski

Haft łowicki ręczny

Muzea i skanseny\łowicz\muzeum

 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263