wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-10-23 Chleb pszenno-żytni

Chleb pszenno-żytni z „dawnej Palestyny” został nagrodzony w konkursie „Smak dzieciństwa. Pieczywo codzienne i obrzędowe w tradycji regionu łowickiego”, organizowanym przez Muzeum w Łowiczu w ramach szerszego projektu o tym samym tytule.

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chleb z dawnej Palestyny zdobył I miejsce, tak samo jak chleb „Od dziadka”. http://wiano.eu/article/1882

Celem konkursu było przypomnienie zapomnianych przepisów  regionu łowickiego i odtworzenie na warsztatach piekarniczych w skansenie w Maurzycach tego kulinarnego dziedzictwa.

 

Jaki zatem Palestyna ma związek z Łowickiem? Otóż ma. Palestyną określa się część wsi Pilaszków między Jamnem a Pilaszkowem. Chleb według tego przepisu piecze się w regionie od okresu międzywojennego.


Chleb pszenno-żytni z „dawnej Palestyny”


Składniki:
 ½ kg mąki żytniej,
 20 dag do ½ kg mąki pszennej,
 Litr przegotowanej, letniej wody,
 1-2 łyżki soli,
 ½ litra serwatki

 

Wykonanie:
Przygotowujemy zakwas, łącząc 1 szklankę mąki żytniej ze szklanką przegotowanej, letniej wody. Przez 3 dni codziennie dosypujemy 2 łyżki mąki żytniej i dodajemy 2 łyżki przegotowanej, letniej wody, zostawiamy jeszcze na 2 dni.


Na wykonanym wcześniej zakwasie przygotowujemy rozczyn: wyrabiamy pozostałą mąkę żytnią z zakwasem, wodą, serwatką i solą. Odstawiamy w ciepłe miejsce do następnego dnia.


Na drugi dzień wyrabiamy ciasto chlebowe (tzw. przyczyn), dosypując stopniowo mąkę pszenną w celu uzyskania odpowiedniej konsystencji (tak by nie kleiło się do dłoni) i czekamy do wyrośnięcia.


Wyrośnięte ciasto wkładamy do blach i pieczemy przez około półtorej godziny. Resztki ciasta chlebowego, w formie kuli, pozostawiamy na zakwas do następnego wypieku. 

 

Zobacz też:

Pieczywo łowickie http://wiano.eu/article/1881

Podpłomyki i chleb http://wiano.eu/article/1866

Amoniaczki http://wiano.eu/article/1768

Pieczenie chleba http://wiano.eu/article/1764

Wypiek chleba http://wiano.eu/article/1650

Jak powstawał chleb http://wiano.eu/article/1714

Szczodraki http://wiano.eu/article/748

Rola chleba http://wiano.eu/article/1663


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263