wiano.eu
YouTubeFacebook

2014-10-02 Szałot i pieczonki

Dla smakoszy kuchni regionalnej skansen w Chorzowie organizuje 5 października „Dzień Kartofla”. Uczestnicy imprezy sami wykopią ziemniaki z pola za pomocą motyki, ukiszą kapustę, a przede wszystkim poznają potrawy śląskie, przyrządzane z kartofli.

 

Popróbują m.in. pieczonki w kociołkach, kartoflankę, szałot, placki na blasze oraz ziemniaki i jabłka pieczone w ognisku.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Szatkowanie kapusty

2. Zbieranie ziemniaków w polu

3. Pieczenie pieczonek w kociołkach

4. Smażenie placków na blasze

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jesień to okres zbioru z pola ostatnich już płodów: ziemniaków i kapusty. Zwiedzający przyjrzą się jak dawniej szatkowano kapustę, ugniatano ją i kiszono. Poznają też historię, odmiany i i sposób uprawy ziemniaka. Opowiedzą o tym przedstawiciele Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.


Będą też mogli spróbować śląskich potraw z kartofla. W centralnej Polsce piecze się ziemniaki w popiele ogniska, tak jak to dawniej robili wiejscy pasterze. Na Śląsku nie wkłada się ziemniaków wprost do ogniska, ale do specjalnego żeliwnego kociołka.

 

Ustawia się go na rozżarzonym palenisku. Uczestnicy będą więc mogli sprawdzić jak smakuje pieczonka z kociołka.


Ciekawą potrawą jest też szałot śląski. Był przygotowywany na wszystkie uroczystości rodzinne, ale także na Wielkanoc i Boże Narodzenie.

 

Szałot przyrządza się na zimno. Podstawą są ugotowane ziemniaki, pokrojony śledź i ogórek kiszony.  Poza terenem Śląska potrawa jest znana jako sałatka śledziowa, ale czy tak samo smakuje, czy są jakieś różnice, przekonają się uczestnicy imprezy.

 

Kto jednak nie może przybyć na „Dzień Kartofla” do skansenu w Chorzowie, niech spróbuje sam przyrządzić taką sałatkę.

 

 

Szałot śląski

 

 

Składniki:
 - 8 średnich kartofli
- 3 kiszone ogórki
- cebula
- ok. 20 dag boczku wędzonego
- sól, pieprz do smaku

 

Wykonanie:

Pokroić boczek w kostkę, następnie ogórki, cebulę i obrane ziemniaki, które wcześniej należy ugotować w łupinach. Boczek wytopić i gorący połączyć z pozostałymi składnikami, które należy przyprawić do smaku i wymieszać.


O godz. 14. Skansen zaprasza na spektakl teatralny „Obrazki ze wsi Chorzów”, którego scenariusz został przygotowany na podstawie autentycznego rejestru spraw sądowych wsi Chorzów i Dąb.

 

Zobaczymy w nim znanych aktorów scen śląskich m.in. Antoniego Gryzika, Dariusza Niebudka, Bogusławę Murzyńską czy Beatę Chren.

 

Zobacz też:

Prażonka

Prażonka z kociołka
Ziemnioczonka

Bratkartofle

kluski śląskie

Kiszenie kapusty

Kiszenie kapusty

Woleńskie kartoflaki

Cepeliny

Przecieraki

 

 

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263