wiano.eu
YouTubeFacebook

2015-06-12 Maurzyce - warsztaty

Dawne, często zapomniane przepisy na pieczywo będzie można uzyskać podczas warsztatów piekarniczych w skansenie w Maurzycach k. Łowicza. Stoi tam stary piec chlebowy, w którym uczestnicy warsztatów upieką chleb i ciasteczka.


W trakcie warsztatów będzie można poznać nie tylko stare łowickie przepisy, ale także nauczyć się rozpalać piec i zdobyć wiedzę jak go zbudować.

 

Fot. Archiwum własne

1. Piec chlebowy wolnostojący - skansen w Maurzycach

2. Wnętrze piecha chlebowego

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Tradycja pieczenie chleba powraca. Wiele osób stawia sobie w ogrodach piece  chlebowe, aby samodzielnie wypiekać chleb i ciasteczka.

 

Pieczenie staje się też atrakcją przyjęć ogrodowych. Zapach pieczonego chleba czy  ciasteczek rozciąga się po ogrodzie, wzbudzając łaknienie zaproszonych gości.

 

Fot. Archiwum własne

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W programie Niedzieli w skansenie znajdą się też różne warsztaty z zakresu papieroplastyki: uczestnicy będą mogli zrobić papierowe firanki, spróbować swoich sił przy wykonywaniu łowickiej wycinanki, czy kwiatów z bibuły.

 

Fot. Archiwum własne

1. Warsztaty wycinanki łowickiej

2. Wnętrze skansenowskiej chaty - wycinanki łowickie


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dla dzieci muzeum przygotowało zajęcia „Jak dawniej Księżanki modziły?” połączone z warsztatami, podczas których uczestnicy wykonają „stroje łowickie” korzystając z różnych technik plastycznych (godz. 12.00 i 15.00).
 
W czasie wykładu „Lubczyk czy babka? Czym leczono na wsi łowickiej?” uczestnicy dowiedzą się jak wyglądała wiejska medycyna, czym leczono i jakie rodzaje „terapii” stosowano na wybrane dolegliwości (godz. 13.30 i 16.30).

 

Zobacz też:

Jak rozpalić piec

Pieczenie chleba

Wypiek chleba

Piec chlebowy

Ciasto drożdżowe

Chleb pszenno-żytni

Chleb od dziadka

Pieczywo łowickie

Jak zrobić kiełbasę

Łowickie kwiaty

Regiony/Łowickie

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263