Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2012-08-30 Skansen w Maurzycach
Na początku września ukaże się pierwszy fotograficzny album o Skansenie w Maurzycach pt. „Skansen w Maurzycach. Dziedzictwo kulturowe regionu łowickiego”.
Skansen w Maurzycach jest jedynym skansenem położonym na terenie województwa łódzkiego. Propaguje materialne dziedzictwo dawnego Księstwa Łowickiego, regionu, którego kultura ludowa jest swoistą wizytówką Polski - łowicki strój, wycinanka, wyposażenie wnętrz są elementami rozpoznawalnymi dla turystów odwiedzających nasz kraj.
W blisko 100-stronicowym albumie znalazły się teksty autorstwa pracowników Muzeum w Łowiczu (Magdaleny Bartosiewicz, Anny Kośmider, Marzeny Kozaneckiej-Zwierz) przetłumaczone na język angielski oraz fotografie m.in. Dariusza Bógdała, Sylwestra Cichala, Krzysztofa Gajdy, Zbigniewa Gradowskiego, Jacka Rutkowskiego, Jacka Rybusa, Jakuba Szymczuka. Projekt opracował Jacek Rutkowski – laureat Złotego Exlibrisu 2006.
Album zostanie wydany w nakładzie 1000 egzemplarzy.
Promocja wydawnictwa odbędzie się podczas ogólnopolskiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Skansenie w Maurzycach 8 września 2012 r. o godz. 13.00.
W skansenie znajduje się 41 obiektów wśród nich: kościół i dzwonnica, 12 budynków mieszkalnych, 8 stodół, 4 lamusy, 4 obory, konstrukcje brogowe, strażnica, wiatrak i kuźnia, 3 kapliczki przydrożne, 2 wolnostojące piece chlebowe.
Fot. Archiwum własne - Skansen w Maurzycach
1. Kapliczka przydrożna
2. Piec chlebowy
Większość budynków reprezentuje oryginalne XIX i XX - wieczne budownictwo księżackie, część jest rekonstrukcją obiektów istniejących niegdyś lub obecnie w terenie.
Obok zabytków architektury w skansenie gromadzone są przedmioty związane z dawnym wyposażeniem wnętrz budynków mieszkalnych – począwszy od mebli i sprzętów gospodarstwa domowego, po obrazy czy tkaniny. Dużą grupę prezentowanych eksponatów stanowią narzędzia i maszyny rolnicze.
Fot. Archiwum własne - skansen w Maurzycach
1. Wnętrza łowickiej chaty
2. Sprzęt gospodarstwa domowego
3. i 4. Maszyny i narzędzia rolnicze
Dominującym rodzajem budynków wznoszonych na terenach dawnego Księstwa Łowickiego były drewniane budowle o wieńcowej i sumikowo - łątkowej konstrukcji ścian oraz czterospadowych dachach krytych strzechami.
Obok drewna, jako surowiec budowlany wykorzystywany był polny kamień. Już w XIX w. wznoszono z niego obory i tzw. piwnice służące do przechowywania płodów rolnych, w późniejszym okresie łącząc go z paloną cegłą. Obiekty przeniesione do Maurzyc reprezentują te właśnie typy architektoniczne.
Fot. Archiwum własne - skansen w Maurzycach
1. Chałupa ze wsi Złaków Borowy konstrukcji drewnianej
2. Obora wybudowana z kamienia polnego
Zwiedzając skansen można zapoznać się z dwoma układami przestrzennymi łowickiej wsi. W południowo-zachodniej części realizowane jest założenie wsi typu owalnica z placem wioskowym w centrum.
Północno – wschodni obszar skansenu przeznaczono do realizacji wsi typu ulicówka z jednostronną zabudową. Ulicówki zwane też rzędówkami liniowymi wykształciły i przyjęły się w okresie pouwłaszczeniowym. Do dziś stanowią o wiejskim pejzażu na terenach byłego księstwa.
W obrębie tzw. starej wsi typu owalnica znajdują się obecnie 2 pełne gospodarstwa i 3 pojedyncze budynki mieszkalne. Niezwykle ciekawym, ze względu na formę architektoniczną zespołem ekspozycyjnym, jest zagroda zamknięta – okólnik.
Taki typ zabudowań, tworzących zwarty czworokąt, składający się z szerokofrontowej chałupy, leżącej do niej równolegle obory i zabudowanych lub otwartych na podwórze bocznych pierzei, rozpowszechnił się na terenach regionu łowickiego około poł. XIX w.
Fot. Archiwum własne - skansen w Maurzycach
1. i 2. Chałupa ze wsi Złaków Borowy z 1880 r.
Wnętrze chałupy znajdującej się w okólniku składa się z sieni, dwóch izb i jednej komory szczytowej. Budynek posiada dach kryty dwoma rodzajami słomianych snopeczków – głowaczami tworzącymi gładką płaszczyznę i zakłośniakami układanymi w narożach połaci dachowych, dającymi schodkową powierzchnię.
Ten sposób wykonywania pokryć dachowych niegdyś powszechnie występował na terenie Łowickiego.
Ostatnią właścicielką chałupy była urodzona w 1910 r. Justyna Grzegory, twórczyni ludowa, znakomita wycinankarka. Ponieważ wycinankarstwo jest dziedziną sztuki ludowej uprawianą w Łowickiem od pokoleń i wyróżnikiem odrębności regionalnej Księżaków, wnętrze chałupy postanowiono zaaranżować tak by oddać atmosferę miejsca, w którym na co dzień „obcowano ze sztuką ludową”.
W izbach obok tradycyjnych form łowickiej wycinanki gwiozd, koder i tasiemek można obejrzeć pająki, dzbanuszki z wydmuszek oklejane wycinanką oraz bukiety z bibuły i wełny, które stanowiły malowniczą ozdobę ścian, ram obrazów i domowego ołtarzyka.
Fot. Archiwum własne - skansen w Maurzycach
1. Domowe ołtarzyki, dekorowane bukietami z bibuły
2. Wnętrze chałupy udekorowane wycinankami
Budynek został przeniesiony z miejscowości Złaków Borowy, gdzie za życia właścicielki stanowił turystyczną atrakcję funkcjonując jako izba twórcza.
W prawej, bocznej pierzei okólnika posadowiono XIX-wieczny lamus wraz z fragmentem zagrody zamkniętej – bramą wjazdową. Lamus pochodzi z miejscowości Boczki, w której w 1849 r. urodził się Józef Chełmoński.
Druga pierzeja zagrody została, podobnie jak kamienna obora stanowiąca jej północną ścianę, zrekonstruowana.
Dopełnieniem siedliska jest pochodząca z pocz. XX w. stodoła z czterospadowym dachem wspartym na słupach tzw. sochach. Posiada 1 klepisko i 2 sąsieki oraz 2 zewnętrzne szopki. W stodole znajduje się ekspozycja pojazdów chłopskich i maszyn rolniczych.
Fot. Archiwum własne - skansen w Maurzycach
1. Wnętrze stodoły
2. Stodoła
Niedaleko okólnika posadowiono drewnianą kapliczkę słupową z XIX w.
Drugim zespołem budynków w starej wsi jest zagroda typu otwartego. Składa się ona z chałupy, lamusa, stodoły i obory. Drewniana, szerokofrontowa chałupa ze Złakowa Borowego posiada przelotową sień i 2 izby - dużą i małą, oraz pomieszczenie schówkowe zwane komorą.
W dużej izbie znajduje się belka sosrębowa z napisem „Boże błogosław temu domowi” i datą powstania „w roku 1841”.
We wnętrzu chałupy są wyeksponowane narzędzia do obróbki lnu oraz produkcji tkanin samodziałowych, lniano-wełnianych pasiaków o charakterystycznych raportach i kolorystyce, z których słynie region łowicki.
Fot. Archiwum własne
Wystawa narzędzi do obróbki lnu i produkcji tkanin - skansen w Maurzycach
W skansenu został usytuowany także drewniany kościół z 1758 r., przeniesiony z parafii p.w. św. Marcina w Wysokienicach, położonej na południowych krańcach Księstwa Łowickiego.
Fot. Archiwum własne - skansen w Maurzycach
1. Kościół z 1758 r.
2. Budowa plebanii z Pszczonowa
Przy kościele znajduje się drewniana, wolnostojąca dzwonnica datowana na 1774 r. pochodząca z tej samej miejscowości. Uzupełnieniem kompleksu sakralnego będzie przenoszona obecnie plebania z Pszczonowa pochodząca z przełomu XIX i XX w.
Magdalena Bartosiewicz
Fragment tekstu przygotowanego do wydawnictwa „Skansen w Maurzycach. Dziedzictwo kulturowe regionu łowickiego”, Łowicz 2012
Zobacz też:
Skansen w Opolu http://wiano.eu/article/977
Skansen na Orawie http://wiano.eu/article/654
Skansen Kuligów http://wiano.eu/article/585
Skansen w Wychylovce http://wiano.eu/article/560
Skansen w Ochli http://wiano.eu/article/541
Skansen w Białowieży http://wiano.eu/article/506
Skansen w Budach http://wiano.eu/article/505
Kościół dla skansenu http://wiano.eu/article/390
Skansen w Tokarni http://wiano.eu/article/366
Zagroda litewska http://wiano.eu/article/1157
Rumszyszki - Litwa http://wiano.eu/article/251
50-lecie Etnomuzeum http://wiano.eu/article/132
Chaty na Kurpiach http://wiano.eu/article/64
Muzeum w Sierpcu http://wiano.eu/article/1750
Muzeum Kurpiowskie http://wiano.eu/article/644
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )