wiano.eu
Facebook

 • Gąsiaki w Klukach

  Gąsiaki są wzorem łagodności. Są tak milutkie, że wywołują zachwyt u dzieci. Dzieciaki garną się do małego stadka, ale i małe gąski chętnie szukają ich towarzystwa. Chciałoby się powiedzieć – mały lgnie do małego.

 • Haft górali śląskich

  Z cyklu ENCYKLOPEDIA HAFTU. Hafty górali śląskich. Zdobią strój górali Beskidu Śląskiego, określanych też mianem górali beskidzkich, beskidowych lub śląskich. Wyszycia są niezwykłe i jedyne tego rodzaju w Polsce.

 • Hafty Górnego Śląska

  Hafty Górnego Śląska. Zdobiły strój nazywany przez badaczy bytomskim, rozbarskim (od wsi Rozbark będącej od 1927 r. dzielnicą Bytomia), górnośląskim lub górzańskim (od określenia Górzanie - mieszkańcy regionów górniczych).

 • Jak grano w Klukach

  Jak 100 lat temu grano w Klukach? Posłuchaliśmy w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Trochę smętnie, niezbyt skocznie, ale potańczyć można było.

 • Lalka z sitowia

  Dawniej, wiejskie dzieci rzadko otrzymywały zabawki kupowane. Musiały je robić sobie same. Dziewczęta najwięcej wolnego czasu spędzały bawiąc się lalkami. Robiły je z sitowia, słomy, traw, okrawków wełny, szmatek.

 • Owce w Klukach

  W Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach rozlegało się beczenie owiec przez cały dzień. Kilka dni wcześniej młode owce trafiły tu do zagrody. Jeszcze się nie zadomowiły, więc beczały z rozżalenia.

 • Słowińskie wafle

  Kaszuby. Niecodziennym przysmakiem Słowińców były drożdżowe wafle pieczone w żeliwnej wafelnicy. Można ich również dzisiaj posmakować. W skansenie w Klukach wypieka się takie wafle.

 • Zabawa w żurawia

  Dzieci poznawały zabawę ludową „W żurawia” w Żelazowej Woli w parku okalającym Dom Urodzenia Fryderyka Chopina. Okazją były nie tylko obchody Dnia Dziecka, ale także 200. Rocznica urodzin Oskara Kolberga, ojca etnografii polskiej i chopinologa.

2014-07-26
Psy pasterskie
Jak psy pasterskie zaganiają owce, kaczki, gęsi zobaczą uczestnicy imprezy plenerowej „Psy pasterskie”, którą organizuje 27 lipca skansen w Chorzowie. Będzie można posłuchać też porad dotyczących czworonogów.pic1
2014-07-26
Kielecka Europeada
Kielce tętnią muzyką i tańcem folkowym. Na 10 scenach prezentuje się 3,5 tys. tancerzy i śpiewaków z ponad 20 państw europejskich. Występują na ulicach i pubach. Kielce zapraszają na najwiekszy festiwal folkowy Europeada.pic1
2014-07-03
Gzik, żur i prażucha
„Gzik, żur i prażucha. Tradycje kuchni kujawskiej” – pod takim tytułem została wydana książka autorstwa Doroty Kalinowskiej (tekst) i Krzysztofa Cieślaka (projekt graficzny). Wydawcą jest Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławpic1
2013-11-05
Polska wielu kultur
NASZ PATRONAT. Książka "Polska wielu kultur i religii" ukazuje mozaikę narodowości i wyznawców różnych religii zamieszkujących Polskę. Jest ciekawą opowieścią o ich życiu, zwyczajach, a nawet tradycyjnej kuchni. Są tam też przepisy na potrawy.pic1
MIEJSCE NA REKLAMĘ

Kalendarium ludowe

Galeria Sołtysa

 • foto1
MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl